Premier League to nekončí. Kampaň Black Lives Matter podpoří i slavná NBA

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Rozsáhlé protesty proti rasismu ve společnosti, které vyvolala násilná smrt afroamerického občana Geroge Floyda, již podpořila celá řada slavných osobností a také představitelé mnoha sportovních soutěží. Donedávna za nejhlasitějšího propagátora rasové rovnosti platila anglická Premier League. To se ale nejspíš změní v okamžiku, až se na scénu opět vstoupí populární zámořská NBA. Vedení nejslavnější basketbalové ligy připravilo celou řadu novinek. Například palubovky na jednotlivých stadionech budou zakryté všeříkajícím nápisem Black Lives Matter a jednotliví hráči obléknou dresy s tímtéž sloganem namísto obvyklých jmenovek. Není se ostatně čemu divit. Právě ve Spojených státech amerických totiž k hrůznému incidentu došlo.

NBA se nechce stranit aktuálnímu dění

Všechny zápasy anglické Premier League se po obnovení sezóny jednoznačně nesly v duchu protestů proti rasové nesnášenlivosti. Hráči vyběhli na trávníky oděni v dresech, které postrádaly jmenovky a na jejich obvyklém místě čněl nápis ‚Black Lives Matter‚. Bezprostředně po úvodním hvizdu všichni hlavní aktéři poklekli a vyjádřili tak podporu demonstrantům bojujícím za práva menšin. V podobném duchu se pravděpodobně ponese také návrat nejslavnější basketbalové soutěže světa, jejíž zástupci plánují zajít ještě dál. Stadiony populární NBA budou zcela zahaleny do výše zmíněného sloganu. Ten se objeví třeba na palubovkách či hráčských dresech.

Právě stejnokroje mají za úkol předat divákům největší poselství, protože je navíc doplní věta ‚Nemohu dýchat‚ – údajně poslední slova George Floyda před smrtí – a také jména dalších dvou afroamerických občanů, kteří zahynuli kvůli své barvě pleti. Organizátoři slavné soutěže doufají, že lidé díky rozsáhlé kampani na podporu hnutí Black Lives Matter nezapomenou a třeba i sami přispějí ke zlepšení poměrů ve společnosti.

Lidé se v názorech na protesty dělí do dvou táborů

George Floyd, který zahynul po brutálním policejním zákroku Dereka Chauvina, se stal symbolem boje proti rasismu. Jeho smrt podnítila sérii nekončících protestů nejen na území Spojených států amerických. Veřejnost se však v názorech na demonstrace dělí do dvou nesmiřitelných táborů. Jedni vznešenou myšlenku rasové rovnosti vzhledem k historickým zkušenostem jednoznačně podporují, druzí svou kritiku zaměřují především proti nepřiměřenému chování některých účastníků protestních akcí či výhradnímu hájení zájmů jedné skupiny.

Zdroj: ESPN

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.