Nepoklekl. Jonathan Isaac při restartu NBA odmítl splynout s davem

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Restart zámořské NBA se zatím veze na vlně protirasistické kampaně Black Lives Matter (Na černých životech záleží). Před úvodními zápasy obnovené sezóny se všichni hráči, trenéři i arbitři rozhodli vyslovit tichý protest tím, že během státní hymny hromadně poklekli a přitom oblékli trička s jednoznačným poselstvím. Tedy skoro všichni. Afroamerický profesionální basketbalista Jonathan Isaac šel proti proudu a na rozdíl od ostatních hráčů poslouchal tóny národní písně ve vzpřímené poloze. Akt navíc odkroutil v tradičním, bílém dresu.

Isaac vysvětlil, co jej k bojkotu protestní akce vedlo

Černá trička s nápisem Black Lives Matter a hromadné klečení za doprovodu národní hymny. Těmito charakteristickými rysy by se dala popsat úvodní ceremonie všech osmi zápasů zámořské NBA, které odstartovaly obnovenou sezónu v uzavřeném floridském komplexu Disney World. Jen jeden člověk se rozhodl vystoupit z davu. Jonathan Isaac vyčníval vzpřímenou polohou i jedinečnou pokrývkou horní části těla. Dvaadvacetiletý basketbalista oděný v bílém dresu pouze sklopil zrak, což samozřejmě vyvolalo řadu otázek ze stran diváků i světových médií.

Populární Afroameričan po skončení duelu mezi kluby Orlando Magic a Brooklyn Nets vysvětlil, co jej k bojkotu úvodního protestu proti rasové nesnášenlivosti vlastně vedlo. Rodák z New Yorku si údajně nemyslí, že je pro něj klečení či oblékání tematických triček tou správnou cestou. Černošské životy i životy ostatních lidí prý podporuje Bible společně s evangelii. Možná nevíte, že Johanthan Isaac vyrostl v nábožensky silně založené rodině a sám se k víře v jediného Boha otevřeně hlásí. Proto ostatně nikoho z jeho spoluhráčů nepřekvapilo, když při úvodní ceremonii zůstal stát. Své záměry nicméně ještě pro jistotu dopředu ohlásil, aby nedošlo ke zbytečnému nedorozumění.

Mladičký basketbalista na závěr řekl, že téma rasismu mu vzhledem k jeho původu pochopitelně není cizí a snaží se poměry ve společnosti aktivně zlepšit. Jen kvůli tomu nenosí stejnokroj ani neklečí během hymny.

Ženská obdoba NBA při protestech zašla mnohem dál

Zámořská basketbalová liga žen, která se zkráceně nazývá WNBA, zašla v projevování nesouhlasu s rasovou nesnášenlivostí ještě o stupínek dál. Hlavní aktérky zápasu mezi New Yorkem a Seattlem totiž během prvních tónů státní hymny odešly z palubovek, protože neměly pocit souznění s celým národem a jeho hodnotami. Spravedlnost se svobodou mají podle slavných sportovkyň patřit všem, nicméně nejen na území Spojených států amerických tomu tak bohužel není. Hnutí Black Live Matter rezonuje celým světem a zdá se, že hlas ještě nějakou dobu neztratí.

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.