Nejsem rasista. Závodník Charles Leclerc odrážel obvinění

By XaviYuahanda – Own work, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Mladičký automobilový závodník Charles Leclerc striktně odmítá nařčení z rasismu, která se vyrojila následkem jeho nedávného rozhovoru pro italský deník La Gazzetta dello Sport a rovněž kvůli tomu, že před závody letošního ročníku Formule 1 ještě ani jednou nepoklekl, aby tak vyjádřil podporu kampani Black Lives Matter. Pilot prestižní stáje Ferrari považuje vytrhávání svých slov z kontextu za prachsprostou, senzacechtivou manipulaci.

Leclerc vysvětlil, proč před závody zásadně neklečí

Královská disciplína automobilového sportu je v plném proudu a stejně jako drtivá většina slavných soutěží se od samého počátku veze na vlně protestů proti rasismu. Najdou se ale samozřejmě i tací, kteří odmítají splynout s davem úplně ve všech bodech. Dvaadvacetiletý Charles Leclerc patří mezi hrstku pilotů Formule 1, jejichž trička před každým závodem sice zdobí nápis ‘End of racism’, na rozdíl od Lewise Hamiltona a dalších kolegů však během úvodních ceremonií neklečí. Rodák z monackého knížectví v nedávném rozhovoru pro italský deník La Gazzetta dello Sport vysvětlil, proč k tomuto kontroverznímu gestu zaujal negativní stanovisko.

Jezdec stáje Ferrari zdůraznil, že rasismus považuje za odporný a váží si každé sportovní soutěže, která proti němu veřejně vystoupí. Na druhou stranu ovšem nechtěl svým klečením podpořit hnutí Black Lives Matter, které se celosvětově podepsalo pod mnoha násilnými incidenty. Leclerc prý neuznává žádnou formu násilí, ani pokud se snaží maskovat pod rouškou boje za spravedlnost. Populární závodník dále uvedl, že má problém se zneužíváním občanských protestů pro dosažení politických cílů.

Za své názory to talentovaný jezdec pořádně schytal

Rozhovor týmového kolegy Sebastiana Vettela rozpoutal nejen na sociálních obrovskou bouři. Lidé a bohužel i někteří novináři se ve snaze objevit senzaci pokusili zvrátit veřejné mínění v neprospěch Charlese Leclerca, jehož nepřímo označovali za rasistu. Ten si pokusy o manipulaci nenechal líbit a prostřednictvím Twitteru vyslal jasnou odpověď:

“Je velice smutné sledovat, jak někteří lidé manipulují s mými slovy. Snaží se pouze o vytvoření senzačních titulků, kvůli nimž zdánlivě zním jako rasista. Nejsem rasista a rasismus absolutně nenávidím. Rasismus je odporný. Přestaňte mě proto házet do jednoho pytle s lidmi, kteří diskriminují ostatní na základě náboženského vyznání, barvy pleti nebo pohlaví. Nepatřím k nim a nikdy ani patřit nebudu. Snažím se ke všem chovat uctivě, což by mělo být v dnešním světě běžným standardem. Kdokoli používáte moje jméno k propagaci špatným idejí, prosím přestaňte. Nejsem v politice a nemíním se do ní vměšovat.“

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.

Jeden myslel na “Nejsem rasista. Závodník Charles Leclerc odrážel obvinění

  • 10 srpna, 2020 (9:15 pm)
    Trvalý odkaz

    Kde neklečí s námi, klečí proti nám…

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.