Návrat NBA: Skvělá sportovní podívaná i rozpaky kvůli kampani Black Lives Matter

By Keith Allison from Hanover, MD, USA – LeBron James, CC BY-SA 2.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Srdce nedočkavých fanoušků zámořské NBA po několika měsících půstu konečně zaplesala. Nejslavnější basketbalová liga světa znovu rozjela zápasový kolotoč, tentokrát však v uzavřené sociální bublině floridského Disney Worldu a s podporou diváků ve virtuální realitě, jíž organizátoři promítali prostřednictvím obří obrazovky před palubovkou. Utkání městských rivalů z Los Angeles nabídlo zajímavou podívanou plnou heroických výkonů a skvělých akcí. To samé platilo i pro duel klubů Utah Jazz a New Orleans Pelicans. Restart sezóny však kromě upřímné radosti vzbudil také rozpaky. Zejména v souvislosti s všudypřítomnou kampaní Black Lives Matter se na internetu objevilo mnoho negativních reakcí, které následně (a poněkud nešťastně) odráželi sami basketbalisté.

Odsuzování rasismu ve společnosti kam se podíváš

Představitelé prestižní zámořské NBA si dávají pekelně záležet, aby divákům kromě perfektních sportovních zážitků předali také poselství kampaně Black Lives Matter, která po smrti George Floyda celosvětově nabírá na síle. Nápis stejného znění se objevil přímo na palubovkách, předzápasových svršcích hráčů a trenérů, hlavní protagonisté se pak danému tématu hojně věnovali taktéž v rámci závěrečných rozhovorů. Aby toho nebylo málo, většina účastníků do hry nastoupila s dresem, kde tradiční jmenovku vystřídalo některé z předem schválených protestních hesel.

Někteří své názory samozřejmě toužili projevit i nad rámec smluvených gest. Třeba takový Donovan Mitchell, třiadvacetiletý Afroameričan ve službách týmu Utah Jazz, se před zápasem oblékl do neprůstřelné vesty, jíž zdobila jména několika obětí policejní brutality. Ačkoli rodák z New Yorku následně pomohl k důležitému vítězství, mnohem raději by dohnal pachatele oněch zrůdných činů ke spravedlnosti. Trenér klubu Los Angeles Clippers své mediální vystoupení zakončil polemikou nad úvodní ceremonií, kdy všichni účastníci městského derby poklekli při státní hymně. Doc Rivers divákům přiblížil, jak jej po dvou minutách onoho aktu šíleně bolela kolena. To, že někdo dokázal druhému člověku klečet na krku celých osm minut (vcelku jasná asociace na zatýkání zesnulého George Floyda), považuje za naprostou šílenost.

Neustálé upozorňování na rasovou nesnášenlivost ve společnosti a policejní brutalitu ve Spojených státech amerických lidé vítali se smíšenými pocity. Přestože hlasitá podpora hnutí Black Lives Matter nepochybně našla své příznivce, v různých internetových diskuzích a na sociálních sítích se to hemžilo spíše negativními komentáři. Ty nakonec museli odrážet i sami basketbalisté, kteří se k tíživé problematice nějakým způsobem vyjádřili. Pobouřeným divákům vzkázali, že pokud se jich myšlenky rasové rovnosti a protestů proti bezpráví nějakým způsobem dotkli, měli by si najít jinou zábavu a NBA raději nesledovat. Těmito provokativními slovy ale nejspíš jen přilili olej do ohně.

LeBron James opět prokázal svou velikost

Pětatřicetiletý LeBron James během duelu losangeleských rivalů nezaznamenal příliš dobrých momentů a nebýt vynikající koncovky, dost možná by získal nejhorší hodnocení ze všech přítomných hráčů Lakers. Velice sympaticky ovšem promluvil k lidem, kteří jeho milovaný sport často a rádi sledují. Rodák z amerického města Akron řekl, že basketbal byl vždycky víc než jen pouhou hrou. Skrze kolektivní míčový sport lze dle jeho názoru šířit také pozitivní energii a lásku. Zároveň ovšem nelze zavírat oči před společenskými problémy. Rasismus, sociální nespravedlnost a policejní brutalita jsou velká témata dnešní doby a rozhodně se netýkají pouze osob tmavé pleti. Dnes a denně prý trpí lidé všech barev a vyznání, což můžeme změnit jenom společně.

Zdroj: Daily Telegraph

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.