Lewis Hamilton se brání rytířskému titulu, sám sebe za hrdinu nepovažuje

“File:Lewis Hamilton 2017 Malaysia.jpg” by Morio is licensed under CC BY-SA 4.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Právě probíhající sezóna Formule 1 se dá z pohledu britského pilota hodnotit jako mimořádně zdařilá. Fenomenální Lewis Hamilton oslnil aktivním bojem za práva černošské komunity, pokořením zdánlivě nezlomného rekordu Michaela Schumachera, dosažením sedmého mistrovského titulu v kariéře a v neposlední řadě také překonáním odporu k popíjení šampaňského z použité boty, což je nepříliš hygienickou zvyklostí australských sportovců. Historicky nejúspěšnějšího účastníka královské disciplíny automobilového sportu nyní pravděpodobně čeká prestižní ocenění v podobě šlechtického titulu rytíře, které uděluje samotná královna Alžběta II. Tak by si to alespoň řada úspěšných sportovců i aktivních politiků upřímně přála.

Neuvěřitelný závodník a také vášnivý bojovník za práva menšin

Lewis Hamilton se coby automobilový závodník a dlouholetý účastník prestižní Formule 1 nesmazatelně zapsal do historických memoáru. Jméno pětatřicetiletého Brita letos pravidelně opanovalo přední stránky zahraničních sportovních médií, což zapříčinila především jeho naprostá dominance na závodních tratích zaslouženě odměněná sedmým mistrovským titulem a také překonáním rekordu neméně slavného Michaela Schumachera. Rodák z města Stevenage ovšem zazářil i mimo kokpit svého extrémně rychlého vozidla, když společně s dalšími sportovci aktivně protestoval proti rasové nesnášenlivosti a hlasitě podporoval hnutí Black Lives Matter.

Určité procento britských politiků se domnívá, že pokud vůbec existuje ideální příležitost k uznání závodníkových zásluh ve prospěch rodné země, pak je to právě nyní. Sir Jeffrey Donaldson údajně adresoval dopis samotnému premiérovi Borisi Johnsonovi a žádá jej, aby Lewise Hamiltona navrhl královně Alžbětě II. Šlechtický titul rytíře pro populárního jezdce požaduje dokonce i mistr světa v rallye z roku 1981 David Richards.

„Po celou dobu kráčel osamělou cestou jediného černošského jezdce F1 a hnutí Black Lives Matter mu umožnilo otevřeně hovořit o svých zkušenostech. Svým hlasem, platformou a vlivem vyzval k pozitivní změně,“ míní spoluvlastník automobilové společnosti Aston Martin. „Lewis je globální ikona a také patriot příkladné povahy, který se dlouhodobě netají britskou hrdostí. Spojené království by mělo uznat jeho mimořádné úspěchy udělením rytířského titulu, jak tomu bylo u mnoha dalších sportovců podobného postavení.“

Hamilton vzpomenul lékaře a sestřičky, sám se jako hrdina necítí

Ačkoli si Lewis Hamilton zamýšlené pocty nesmírně váží, zejména v dnešní nelehké době nemůže opomenout, že na území Velké Británie existují lidé, kteří si šlechtický titul sice zaslouží mnohem víc, nicméně veřejnost jejich jména a životní příběhy bohužel nezná. „Myslím na svého dědečka, který sloužil vlasti ve válce. Zároveň nezapomínám na pracovníky zdravotnických zařízení, kteří dokonce i v těžkých časech neohroženě zachraňují životy na úkor vlastního pohodlí. Myslím na všechny ty neznámé hrdiny. A já sám na sebe takhle nenahlížím. Nikomu jsem život nezachránil. Když ovšem stojím na pódiu a poslouchám státní hymnu, cítím maximální hrdost,“ pronesl vynikající závodník, který navzdory obrovským kariérním úspěchů zůstává skromným a vnímavým člověkem.

Zdroj: Daily Mail

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.

2 komentáře: „Lewis Hamilton se brání rytířskému titulu, sám sebe za hrdinu nepovažuje

 • 21 listopadu, 2020 (2:35 pm)
  Trvalý odkaz

  Hrdina třeba neni, ale má sakra velký koule 😀
  Mě stačila projížďka s kamarádem v rallye ,,speciálu,, a to ještě jen amatérském, na závody které v televizi neuvidíte a za které závodníci ještě platí, natož aby něco vyhráli.
  Nějakejch 220 poníků a krátká převodovka s maximálkou okolo 160kmh (jestli si to dobře pamatuju) a po prvních pár minutách jízdy polňačkou, jsem začal litovat, že jsem do toho sednul a hlavně, že jsem předtím zbaštil kotel plněnejch paprik s rajskou omáčkou.
  Nedovedu si představit ten fofr v F1….. velkej respekt
  Takže za mě je Hamilton jednoznačně borec a na rytíře se hodí, však středověcí rytíři nebyli žádní hrdinové ale taky sebevražední magoři jako Hamilton 😉 , a to myslím jako poklonu.

  Reagovat
 • 21 listopadu, 2020 (6:43 pm)
  Trvalý odkaz

  Hrdinů je ve světě hodně. Třeba já. Jezdil jsem s ruskou Lada Niva. Při jízdě z kopce jsem potřeboval zatočit a ono nic. Zlomil se šnek v převodovce řízení. A co myslíte? Přežil jsem? Přežil, protože mě to politicky myslelo!

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.