LeBron James dres s nápisem Black Lives Matter neoblékne

“File:LeBron James 1.jpg” by Keith Allison from Kinston, USA is licensed under CC BY-SA 2.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Populární americký basketbalista LeBron James za normálních okolností propůjčuje známou tvář řadě charitativních akcí a dost často také komentuje sociální problémy společnosti. Tentokrát ovšem bude jako jeden z mála aktérů zámořské NBA zarytě mlčet. Sportovec při nadcházejícím restartu sezóny odmítl podpořit kampaň Black Lives Matter a neoblékne proto žádný dres se speciálním sloganem namísto obvyklé jmenovky. Zároveň však neodsuzuje ani ty, kteří se rozhodnou opačně.

NBA rozjíždí vskutku rozsáhlou kampaň proti rasismu

Zámořská NBA se po čtyřech dlouhých měsících půstu vrací na scénu a nutno podotknout, že první zápasy obnovené sezóny se zcela jednoznačně ponesou v duchu současného boje proti rasismu, který odstartovala násilná smrt recidivisty George Floyda. Vedení neslavnější basketbalové soutěže světa například rozhodlo, že palubovky uzavřeného areálu Disney World ozdobí nápisy Black Lives Matter a dalšími motivy, které odmítají rasovou nerovnost. Dále pak společně se zástupci hráčské asociace připravilo seznam několika úderných sloganů, jimiž mohou hráči dočasně vystřídat obvyklé jmenovky na svých dresech. Mezi schválenými upomínkami se samozřejmě nacházejí věty jako “Nemohu dýchat” nebo “Řekněte jejich jména”.

LeBron James své antirasistické aktivity nasměruje jinak

Ačkoli se NBA oficiálně vrátí teprve koncem července a hráči proto mají ještě dostatek času zvážit, zda-li kampaň Black Lives Matter obléknutím speciálně upravených dresů podpoří, většina hlavních aktérů se už dnes vyjádřila kladně. Jedním z mála rebelů se stane pětatřicetiletý kouzelník LeBron James, který tvrdí, že jeden nápis na zádech nedokáže vyjádřit jeho osobní postoje k rasismu ve společnosti. Navíc se prý s akcí a seznamem poskytnutých sloganů příliš neztotožňuje.

Hvězda týmu Los Angeles Lakers dále pronesla, že lidé jeho názory moc dobře znají a proto necítí potřebu jim cokoli dokazovat. Zároveň ale chválí každého, kdo se rozhodne opačně. Rodák z amerického státu Ohio se prý chtěl dokonce zapojit do vymýšlení výše zmíněných devětadvaceti sloganů, jenže vedení soutěže jej k tomuto důležitému úkonu bohužel nepřizvalo. Kdyby si mohl heslo umístěné na zadní straně dresu vymyslet sám, možná by pak názor změnil.

Zdroj: The Guardian

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.

11 komentářů: „LeBron James dres s nápisem Black Lives Matter neoblékne

 • 14 července, 2020 (12:03 pm)
  Trvalý odkaz

  A kdo polituje tu těhotnou paní co jí přiložil na břicho ten zločinec.

  Reagovat
  • 14 července, 2020 (10:08 pm)
   Trvalý odkaz

   Účel nesveti prostředky. Vše vzniklo kvůli zloději a fetce. A teď pořádají ti “spravedlivi” štvanice na všechny s jiným názorem a jsou horší než rasisti. Teď třeba psali, ze by bílá fotografka nemela fotit černou sportovkyni… to je přece rasismus… vždy se mi rasismus hnusil. Jsem pro to soudit lidi dle jejich činů a kvalit. Ale tihle agresivní vypatlanci ze me snad brzy udělají rasistu…

   Reagovat
 • 14 července, 2020 (12:18 pm)
  Trvalý odkaz

  Já byl v USA jen krátce. Mohl by mi někdo reálně zde napsat, jak se reálně projevuje v USA bílý rasismus? Jsou černí občané nějak konkrétně znevýhodnění, nemohou studovat, nemohou pracovat, mají někde omezený vstup? Nevím, jak se ten bílý rasismus projevuje?

  Reagovat
 • 14 července, 2020 (3:51 pm)
  Trvalý odkaz

  Je to borec. Jeden z mála myslících a ještě ho těžko můžou obvinit z rasismu. Jsem rád palec nahoru :). Ale nechápu proč se do toho cpe NBA…přeji jen v téhle soutěži hrají většinou Afroameričane.

  Reagovat
 • 15 července, 2020 (6:28 am)
  Trvalý odkaz

  Jeden z mála co si zachoval zdravý rozum. Je to superhvězda.

  Reagovat
 • 15 července, 2020 (7:19 am)
  Trvalý odkaz

  Bohužel, ani tisíce a miliony nápisů, sloganů, provolání a odsouzení rasizmu, nemůže změnit myšlení každého jednotlivého člověka, který to má už x let jinak. Nemůžete donutit lidi, to by byla totalita a to v demokratické zemi nepřipadá v úvahu.

  Reagovat
 • 15 července, 2020 (7:25 am)
  Trvalý odkaz

  Rasista je to, měl by změnit barvu kůže aby zapadl 😃😃😃

  Reagovat
 • 15 července, 2020 (7:27 am)
  Trvalý odkaz

  Rasista je to, měl by změnit barvu kůže aby zapadl 😃😃😃

  Reagovat
 • 15 července, 2020 (7:29 am)
  Trvalý odkaz

  Myslím si že rasizmus je to jak všichni drancují obchody lidem co s tím nemají nic společného v USA jsem byl a nějakou dobu a rozhodně jim tam nebrání v jejich pravech, jsou zvyklí žít jen na dluh a podle toho také vypadá celá jejich akce vykradené a zdrancujeme město a obchody. Vše je to k smíchu.

  Reagovat
 • 15 července, 2020 (9:54 am)
  Trvalý odkaz

  Rasismus , genderismus , multikulturalismus …atd…..to vše je pouze pseudoproblem – je to umele vytvařené nenavistné prostředí pro zduvodnení nepřátelských akcí levičáků kterým nejde o nic jineho než o zničení naší zapadní civilisace
  Nyní se levičaci snaží o podporu muslimů z naprosto stejného duvodu – podpora našich nepřátel

  Ze stejného duvodu na rozkaz Stalina volili nemecký komunisti Hitlera – opet podpora nepřatel zapadní civilisace
  ( viz české pořekadlo – at chcipne sousedovi koza taky )

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.