Kauza Redskins pokračuje, zpráva propuštěného hráče budí rozpaky

By Keith Allison – Flickr, CC BY-SA 2.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Klub amerického fotbalu Washington Redskins se stal první sportovní obětí antirasistického odboje, který sjednotila násilná smrt George Floyda. Rudokožce po téměř devadesáti letech čeká výměna tradičního loga a názvu, k čemuž osobnosti zaujímají velmi rozdílná stanoviska. Zatímco někteří kluboví veteráni hovoří o finančně a politicky motivovaném rozhodnutí, nedávno propuštěný hráč Josh Norman za tím vidí Boží mlýny. Navíc dodává, že je to teprve začátek a na povrch možná vyplave ještě hodně špíny, o níž nemají fanoušci sebemenší potuchy.

Redskins podlehli tlaku, a možná nebudou jediní

Zástupci tradičního účastníka NFL dlouhá léta vzdorovali hlasitým odpůrcům z řad antirasistických organizací, které hlásaly, že název “Redskins” uráží původní obyvatelstvo amerického kontinentu. Majitel klubu Daniel Snyder ještě v roce 2013 během plamenných rozhovorů s novináři důrazně prohlašoval, že název se pod jeho taktovkou rozhodně inovovat nebude a navíc se nejedná o urážení indiánů, nýbrž vyseknutou poklonu. Poměrně dlouho dobu si tento postoj dokázal obhájit. Vlna masivních protestů, jíž vyvolala smrt George Floyda, však znovu zamíchala rozdanými kartami.

Demonstrace proti rasové nesnášenlivosti podpořila řada významných osobností ze světa sportu, neváhaly se zapojit dokonce ani celé soutěže. Ze vznešené myšlenky se však postupně stával zběsilý hon na čarodějnice. Tým amerického fotbalu Washington Redskins to nakonec neustál, podlehl nátlaku a ikoničtí “Rudokožci” se z názvu pakovali jako namydlený blesk. Dobrá zpráva? Záleží na úhlu pohledu, protože jasno nemají ani klubové legendy. Darrell Green či Rick Walker jsou z rozhodnutí nadšeni, Jeff Bostic se naopak silně ohradil a tvrdí, že většina fanoušků s ním určitě souhlasí. Takový Josh Norman, jenž se z washingtonskými barvami rozloučil teprve nedávno, pak na Twitteru sdílel poměrně nejasný vzkaz.

Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá

Třiadvacetiletý rodák z Greenwoodu v Jižní Karolíně přistoupil do služeb Washingtonu Redskins před čtyřmi lety, nicméně na začátku tohoto roku se poměrně nečekaně stěhoval. Klub s ním z blíže nespecifikovaných důvodů rozvázal spolupráci, respektive došlo k jeho propuštění. Josh Norman hned záhy podepsal s klubem Buffalo Bills a přestože má nyní úplně jiné starosti, rýpavý komentář si na adresu svého bývalého zaměstnavatele jednoduše neodpustil. Zprávu však pojal velice tajemně.

„Podívejte, na nic se mě neptejte, ale řeknu jedno. Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Na světlo světa vyplavou věci, které se staly pod rouškou tmy. Vypadá to, že Bůh dokáže pohnout lidmi a zároveň odhalit pravdy ve správný čas, aniž by řekl jediné slovo,“ svěřil Josh Norman prostřednictvím sociálních sítí. Těžko říci, co konkrétně tím slavný sportovec vlastně myslel. Každopádně se zdá, že dění uvnitř týmu Redskins není čisté jako lilie a kostlivci už se ve skříni přestávají cítit komfortně.

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.