Další změny. Tradičního názvu se vzdal i klub Edmonton Eskimos

Ilustrační fotografie: Pixabay.com

Každoroční účastník kanadské ligy amerického fotbalu bude vůbec poprvé v historii měnit název. Nečiní tak ovšem zcela dobrovolně. Vedení klubu Edmonton Eskimos čelilo obrovskému tlaku ze strany protestního hnutí Black Lives Matter, které po smrti George Floyda upozorňuje na rasismus ve společnosti a neunikla mu ani různá odvětví profesionálního sportu, kde se prý nachází celá řada pobuřujících přízvisek. Právě edmontonští Eskymáci údajně ponižovali původní obyvatelstvo Kanady.

Klub (ne)oblíbený název hájil, doba se ale mění

Klub Edmonton Eskimos byl založen roku 1949 a od té doby patří k pravidelným účastníkům kanadské CFL, jíž dokonce třináctkrát ovládl. Byť tradiční název opírající se o původní obyvatelstvo severní části amerického kontinentu vyvolával kontroverzi po čas celé své existence, všechny krize a protesty zatím dokázal ustát. Změnu do Commonwealth Stadium přinesla až smrt George Floyda a nebývalý vzestup protirasistického hnutí Black Lives Matter, které si nyní bere na paškál sportovní prostředí.

Vedení Eskymáků své zaběhnuté hodnoty dlouho obhajovalo. Členka správní rady Janice Argios kupříkladu řekla, že zakladatelé klubu určitě nechtěli nikoho urazit. Odolným a houževnatým lidem ze severu naopak vyjádřili neskonalý obdiv. Fanoušci to dříve také chápali. Společenské názory se ovšem vyvíjejí a jelikož název aktuálně celou řadu lidí pobuřuje, bude prý nejlepší, když předmět letitých sporů definitivně zmizí. Existuje však ještě mnohem zásadnější důvod, kvůli němuž vedení klubu nakonec ustoupilo. Několik sponzorů totiž údajně hrozilo vypovězením smluv, čímž byl ohrožen hlavní zdroj příjmů.

Starosta Edmontonu ocenil že historicky významný sportovní tým “přišel k rozumu” a i na jeho popud započal honbu za novým názvem, který nebude rozdělovat společnost a třeba pomůže přivést další příznivce.

Dva kluby podlehly, další to pravděpodobně ještě čeká

Druhý nejúspěšnější tým v historii kanadské CFL není první obětí kampaně Black Lives Matter. Pár dnů zpátky se tradičního názvu vzdali také představitelé Washingtonu Redskins, kteří americký fotbal reprezentují v NFL. Mračna se dále snášejí nad klubem Cleveland Indians, jehož můžete spatřit při sledování baseballové MBL. Hokejové Chicago Blackhakws sice o změně momentálně neuvažuje, nicméně pokud ostatní podlehnou, kdoví, jestli nátlak ustojí.

Zdroj: Globalnews.ca

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.