Středa, 22 března
Shadow

Conor McGregor pod palbou kritiky, zuří prezident UFC i šampion lehké váhy

„UFC 189 World Tour Aldo vs. McGregor London 2015“ by andriuXphoto.events is licensed under CC BY-SA 2.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Bývalý zápasník Conor McGregor to po několika týdnech relativního klidu znovu pořádně schytal. Tentokrát však ostrá palba přišla z poměrně nečekaných míst. Prezident UFC Dana White ho během nedávné tiskové konference obvinil z porušení mužského kodexu kvůli tomu, že prostřednictvím sociálních sítích bez předem uděleného souhlasu zveřejnil jejich ryze soukromou konverzaci. Horkokrevný Ir se vůči nařčení svého někdejšího chlebodárce veřejně ohradil, dočkal se ovšem jen další studené sprchy. S tou přispěchal úřadující šampion lehké váhy Justin Gaethje, který se nebál použít poněkud ostřejší slovník.

McGregor zveřejnil soukromé zprávy s cílem poškodit prezidenta UFC

Ačkoli už dvaatřicetiletý Conor McGregor oficiálně odešel do důchodu, dávné křivdy v něm pravděpodobně stále rezonují. Vysloužilý irský zápasník prostřednictvím sociálních sítí uveřejnil únorovou konverzaci s prezidentem UFC, z níž vyplývá, že projevil touhu pokračovat v kariéře a postavit se velkým protivníkům. Jako ideální soupeř do začátku se mu údajně jevil osmatřicetiletý Diego Sanchez. Dana White však jeho snažení o brzký návrat do klece okamžitě zazdil.

McGregorova aktivita se donesla až k očím amerického byznysmena stojícího v čele slavné bojové organizace. Ten na svém někdejším zápasníkovi nenechal jednu nit suchou. „Conor McGregor porušil mužský kodex. Tohle se zkrátka nedělá. O Diegovi jako možném soupeři jsme mluvili v soukromé konverzaci. Zveřejnit něco takového je velká špína,“ nebral si během tiskové konference servítky a následně vysvětlil důvody, proč se do uspořádání zmíněného klání příliš nehrnul. „Když se v žebříčku pohybujete mezi absolutní špičkou a žádáte po mně zápas se stárnoucím Sanchezem, který ani nepatří do elitní patnáctky, navíc v hlavním programové lince Los Angeles…“

Conor McGregor celou konferenci samozřejmě sledoval a krátce po jejím skončení se rozhodl opětovat palbu. Na Twitteru objasnil, že utkání se Sanchezem považoval za jakousi výplň, aby v roce 2020 udržel aktivitu. Mužský kodex dle jeho názoru naopak porušil Dana White, protože veřejně prohlašoval, že nepřijímá žádné zápasy. Horkokrevný rodák z Dublinu prý přitom ještě v květnu žádal o měření sil s Justinem Gaethjem.

Justin Gaethje tvrdí, že si Conor McGregor sprostě vymýšlí

Mezi početnou družinou fanoušků našel McGregor pochopitelně zastání. To samé se však nedá říci o člověku, kterého v rámci druhého příspěvku přímo zmínil. Jednatřicetiletý Justin Gaethje tvrdí, že bývalého šampiona UFC opakovaně vyzýval k zápasu, zpětné vazby se mu ovšem ani v jedním případě nedostalo. Z toho prý logicky vyplývá, že vůbec nechtěl zápasit a nyní se pokouší sprostě lhát, aby neshodil svou značně pošramocenou reputaci. Na čí straně se tedy skrývá pravda? Správné odpovědi se zřejmě nikdy nedočkáme.

2 Comments

  • Choosing a new vegan perfume น้ำหอม https://www.youtube.com/@ceresaperfume in the UK can be an exciting effort for us scent fans. There’s absolutely nothing like going into your favourite appeal store as well as sniffing examples sprayed theoretically. But there are just many scents you can smell prior to your nose „checks out“. And if you wish to purchase online or from a moral firm like Dolma– where you can not sample the fragrances– what are you to do? In this blog site, we will certainly share all the suggestions you need to select a new perfume– you’ll end up being a professional before getting blind.Use Scent Wheel to Choose a New Perfume Perfumeries place fragrances right into groups based upon their olfactory attributes (how the aroma smells). When initially considering what type of scents are pleasant to your nose, you’ll wish to consider what fragrance notes attract you. When shopping for scents, the leading, middle, and also base notes of the scent will always be provided. If you have a few fragrances you currently enjoy and put on, look into the scent notes. Do you see a motif? These will be the notes to look out for in various other brand names you intend to attempt. We’ll return to the leading, center and also base scent notes in a moment. But first, allow’s see just how the notes are stood for on the fragrance wheel.The „Fragrance Wheel“ was produced by perfumery taxonomist Michael Edwards in 1992 to help identify scents extra easily. The graph below will assist you see the categories. Each sort of scent or note will certainly fall into a minimum of among the classifications, and this will certainly help assist you when choosing a new perfume. For instance, if you enjoy perfume with white florals then adhere to the „floral“ classification. If you love abundant and zesty scents, after that you’ll do well by choosing something in the „brownish-yellow“ category. As you can see from the scent wheel– and also drawing from your own experience of perfume– scents are composed of a number of notes, which is why the subcategories are essential. You may love a floral brownish-yellow perfume with a mix of those notes yet neglect the a lot more woody amber scents.

  • Selecting a new vegan perfume น้ำหอม https://www.youtube.com/@ceresaperfume in the UK can be an interesting endeavour for us fragrance enthusiasts. There’s absolutely nothing like entering into your preferred charm shop as well as smelling examples sprayed theoretically. But there are only so many fragrances you can smell before your nose „checks out“. And also if you intend to buy online or from a moral firm like Dolma– where you can not example the fragrances– what are you to do? In this blog, we will certainly share all the ideas you need to select a new fragrance– you’ll end up being an expert before acquiring blind.Use Scent Wheel to Pick a New Fragrance Perfumeries place scents into categories based upon their olfactory qualities (exactly how the scent smells). When first considering what type of fragrances are pleasurable to your nose, you’ll want to consider what scent notes attract you. When buying scents, the leading, center, and base notes of the fragrance will always be noted. If you have a few perfumes you currently love and also use, take a look at the fragrance notes. Do you see a motif? These will be the notes to keep an eye out for in various other brand names you want to attempt. We’ll return to the leading, middle as well as base scent notes in a moment. But initially, let’s see exactly how the notes are stood for on the fragrance wheel.The „Fragrance Wheel“ was developed by perfumery taxonomist Michael Edwards in 1992 to aid classify fragrances much more quickly. The chart below will help you see the classifications. Each sort of scent or note will certainly come under at the very least one of the classifications, and also this will help guide you when picking a new fragrance. For instance, if you love fragrance with white florals then adhere to the „floral“ group. If you love abundant and also zesty fragrances, then you’ll succeed by selecting something in the „brownish-yellow“ category. As you can see from the fragrance wheel– and also pulling from your own experience of fragrance– fragrances are made up of a number of notes, which is why the subcategories are very important. You might love a floral amber perfume with a mix of those notes however neglect the a lot more woody amber fragrances.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *