Bude Heath Ledger v roli Jokera opravdu překonán?

“The Joker statue” by Gage Skidmore is licensed under CC BY-SA 2.0 
Zdroj: Flickr.com

Dne 3. října vstoupí do českých kin dlouho očekávaný film Joker se skvělým Joaquinem Phoenixem a všichni komiksoví fanoušci jsou zvědaví, jak se mu v ikonické roli povede. Nutno podotknout, že před sebou skutečně nemá jednoduchý úkol. Heath Ledger nastavil laťku hodně vysoko a úplně každý, kdo po něm bude jako nejznámější gothamský padouch pokračovat, se nevyhne srovnávání…

Upoutávky slibují skvělou podívanou

Po úvodním traileru na x-menovského Logana se zdálo, že žádná další upoutávka na komiksový film už nedosáhne takových kvalit. Pak ale přišel nápad studia Warner Bros. v podobě sólového snímku s vyšinutým klaunem a rázem bylo všechno jinak. Joaquin Phoenix se v něm postupně mění z usedlé a ničím výjimečné životní trosky na největší nemesis slavného Batmana, který se ovšem ve filmu neobjeví. Děj je totiž zasazen do první poloviny osmdesátých let, kdy mladý Bruce Wayne ještě spokojeně žije se svými rodiči a netuší, jaké nástrahy pro něj osud v budoucnu nachystá.

Zrození Jokera slavilo v Benátkách úspěch

Origin Jokera, který paradoxně nemá s jeho komiksovou předlohou nic společného, je inovativní po všech stránkách. Svěží a neotřelý přístup k vytvoření filmu zatím sklízí úspěch na všech myslitelných frontách. Premiéra na filmovém festivalu v Benátkách přilákala opravdu velké množství diváků, kteří po závěrečných titulcích dlouhých osm minut aplaudovali ve stoje!

Slova chvály se samozřejmě snesla na režiséra Todda Phillipse a hlavně Joaquina Phoenixe, jenž je podle kritiků horkým kandidátem na Oscara pro nejlepšího herce. Pokud by se Phoenixovi skutečně podařilo uzmout slavnou filmovou trofej, zařadil by se po bok zesnulého Heatha Ledgera, který to v roli Jokera taktéž dokázal. Ať už to dopadne jakkoli, jedno je jisté – nejočekávanějšího filmu tohoto roku se už stejně jako ostatní nemůžeme dočkat!

Zdroj: CNN

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.