Vybuchlá sopka ničí Nový Zéland

Zdroj: Pixabay.com

Pondělí 9. prosince 2019 se do dějin Nového Zélandu a přilehlých ostrovů zapíše černou tuší. Erupce sopky na ostrůvku White Island si svou ničivou silou zatím vyžádala minimálně pět obětí na životech. Dvacet lidí utrpělo vážná zranění, dalších dvacet turistů či domorodých obyvatel je dosud nezvěstných.

Sopka u Nového Zélandu brání přístupu záchranářů

Sopečná aktivita na ostrůvku White Island nedaleko Nového Zélandu doposud neustala, proto se tamní úřady zdráhají poslat na místo záchranné jednotky. Tuto informaci veřejně potvrdil zástupce novozélandských vyšetřovatelů John Tims.

Ačkoli je ostrov, kde došlo k výbuchu sopky, neosídlený, pravidelně jej navštěvují zástupy turistů z celého světa. V době erupce sopky na White Island hledalo zábavu odhadem padesát lidí, jejichž vysněná dovolená se změnila v děsivou noční můru s nejasným koncem.

Úřady zatím potvrdily pět mrtvých, další přítomné osoby utrpěli vážná zranění. Převažují rozsáhlé popáleniny.

Počet obětí pravděpodobně ještě poroste

Záběry aktivní sopky u Nového Zélandu jsou naprosto zarážející. Kouřový mrak podle vulkanologů vystoupal do výšky 3 600 metrů nad mořem. Stížené podmínky na ostrově White Island zatím nedovolují záchranným vrtulník přistát, takže John Tims vyjádřil obavy, že počet obětí na životech ještě vzroste.

V době výbuchu sopky bylo na ostrově 24 Australanů.

Zdroj: The Guardian

David Břach

Sportovní nadšenec a zarytý milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.