Rozvolňování s otazníkem. Nejen opozice tepe nejednotná vyjádření členů vlády

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Zatímco ministr zdravotnictví Jan Blatný s úderem nadcházejícího pondělí připustil první velké rozvolnění zavedených restrikcí, které by se mělo teoreticky dotknout všech dočasně uzavřených menších provozoven, premiér Andrej Babiš zůstává nadále opatrný a veřejnosti připomíná, že čísla nově nakažených bohužel neklesají takovou rychlostí, jak se původně předpokládalo. Nejednotná vyjádření vládních představitelů pouhých pár dnů před zlomovým termínem neunikla opozičním politikům ani dalším uživatelům sociálních sítí, kteří nešetří kritikou.

Naděje provozovatelů upínající se k pondělnímu rozvolnění narušil premiér

Ministr zdravotnictví Jan Blatný vyjádřil během pondělí tiskové konference mírný optimismus ohledně koronavirového vývoje na území České republiky. Zároveň připustil, že přesně o týden později může teoreticky dojít k prvnímu velkému rozvolnění bezpečnostních opatření, které se dotkne především uzavřených provozoven. Obdobný názor tehdy zastával také vicepremiér a superministr zastávající dva klíčové vládní posty Karel Havlíček. Životnost těchto vesměs pozitivních zpráv nicméně tradičně vypršela dříve, než vůbec vstoupila v platnost. Radost provozovatelům menších podniků částečně pokazil šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček, který po středečním jednání útvaru zdůraznil přetrvávající závažnost situace a vyzval k opatrnosti. Zastání překvapivě nalezl u samotného premiéra.

Andrej Babiš se v průběhu čtvrtečního dopoledne zúčastnil tiskové konference, kde společně s ostatními řečníky představil výsledky antigenních testů z pilotního projektu. Kromě řešení hlavního programu zabředl také do aktuálních covidových statistik, které dle jeho názoru nevypadají příliš dobře a tudíž vyžadují nesmírně opatrný systém rozvolňování, aby výsledek nebyl kontraproduktivní. Nevíte, k jakému názoru se nyní přiklonit? Nevadí, nejste totiž jediní. Neděle (čili nejzazší termín pro oznámení radostných či smutných novinek) se kvapem blíží a jasná strategie dalšího postupu jaksi schází.

Uživatelé sociálních sítích kritizují nejasné a matoucí postoje vládních představitelů

Chaos, který kolem pondělního (ne)rozvolnění bezpečnostních opatření zavládl, tepou uživatelé sociálních sítí. Mimo nespokojených občanů se negativně vyjádřily také veřejně známé osobnosti z politické či novinářské oblasti. „Tak jak to tedy je? Vyzná se v tom někdo? A co vláda?“ ptal se kupříkladu předseda Občanské demokratické strany Petr Fiala. Obdobný komentář k nejasné situaci kolem blížícího se termínu vypustil také tvůrce satirického pořadu Šťastné pondělí Jindřich Šídlo. „Jsem asi jediný, kdo to úplně nechápe. Ale když premiér říká, že “současná epidemická situace nevypadá dobře”, neklesá to, jak jsme čekali a jeho ministr zdravotnictví prohlásí “odbrzdíme, uvidíme”, tak je pořád ten nejvhodnější čas pro otvírání, jo?“ uvedl prostřednictvím Twitteru. Oba výše zmínění pánové rozhodně nebyli jediní kritici, jak ostatně naznačují následující odstavce.Europoslanec za TOP 09 a zároveň bývalý viceguvernér ČNB kritizuje vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného.

David Břach

Sportovní nadšenec a zarytý milovník psaného slova.

4 komentáře: „Rozvolňování s otazníkem. Nejen opozice tepe nejednotná vyjádření členů vlády

 • 26 listopadu, 2020 (2:56 pm)
  Trvalý odkaz

  Do menších obchodů, kam se vejde max 10…lidí,musí být zavřené, ale do obchodů…. Tedy velkých řetězců se nacpe 200 lidí, stojí u kasy za sebou, kupují potraviny, sportovní oblečení a nářadí. Chápu, že to jsou obchody, kam dodávájí firmy pana premiéra…….
  To je šílená lumpárna….. A je jemu podobná…. HNUS ČR…
  To se pan Havel, musí otáčet v hrobě, jak se to tu zase otočilo….. Je vidět, kdo nás vede….

  Reagovat
 • 26 listopadu, 2020 (4:15 pm)
  Trvalý odkaz

  Pan Fiala se tak třese na funkci,že už postrádá soudnost.Když chtěla vláda v srpnu přitvrdit opatření,řval ve sněmovně o šikaně obyvatel.Když se situace na podzim zhoršila,řval zase,že vláda zaspala.
  Je to člověk bez odpovědnosti a jenom prudí.To,co provedl nyní s daněmi je důkaz naprostého diletantismu a neschopnosti jeho a celé ODS.Nejsem voličem ANO ale slavný demoblok by byla katastrofa.Myslím,že není dobré nadřazovat peníze nad zdraví a životy lidí.
  Situace není tak vážná,jak ji někteří živnostníci líčí. Na ÚP je přes 200 tisíc volných míst.

  Reagovat
 • 28 listopadu, 2020 (11:04 am)
  Trvalý odkaz

  Pokud by se to dělalo podle krajů nebo okresů, bylo by to nejrozumější. Namotivovalo by to ostatní kraje a okresy. Takle, když lidi vidí /malí živnostníci/, že se jim pod rukama hroutí to, co celé roky budovali, ztrácí motivaci. Navíc pan ministr Blatný jako lékař by měl vědět, že člověk, když je na tom psychicky špatně, je mnohem náchylnější k různým onemocněním / i respiračním /, to se v úvahu nebere? Dále, já jsem zvyklá nakupovat v sekáči protože si to prostě jinde nemůžu dovolit a to vám je tak strašně rizikový obchod. Většinou jsme tam s prodavačkou samy, nebo tam potkám max jednoho nebo dva další lidi /asi tak na 60 metrech čtverečních. Je možné, že je to nějaký druh onemocnění, že když člověk dostane vládní funkci, odejde mu mozek, potažmo zdravý rozum?

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.