Prezident i premiér váhají s očkováním. V zahraničí jdou přitom státníci příkladem

“File:Miloš Zeman Senate of Poland (cropped).JPG” by Michał Józefaciuk is licensed under CC BY-SA 3.0

Očkování proti koronaviru podle expertů představuje dlouho očekáváné světlo na konci tunelu. Zafunguje ovšem pouze tehdy, když vakcinaci podstoupí dostatečně velké procento populace. Protože nemalé množství tuzemských občanů vinou nekontrolovatelného šíření dezinformací nebo vcelku obyčejných lidských obav zpochybňuje bezpečnost a účinnost očkovací látky, je samozřejmě záhodno, aby šly tuzemské politické špičky příkladem. Zatímco bývalí američtí prezidenti vyslali jednoznačný signál a stejným způsobem se zachovala také britská královna Alžběta II., český prezident Miloš Zeman zatím stejně jako premiér Andrej Babiš váhá.

Exprezidenti USA očkování podstoupí přímo před televizními kamerami

Vakcína proti zákeřnému koronaviru se stala obrovským tématem posledních týdnů. Přestože se drtivá většina odborníků v zásadě shoduje, že návrat života do starých kolejí je podmíněn právě dostatečně proočkovanou populací, názory tuzemské společnosti se minimálně prostřednictvím různých internetových diskuzí tříští do dvou nesmiřitelných skupin. Jedni očkování plně podporují, druzí s ním naopak kategoricky nesouhlasí. Důvodů k nedůvěře přitom vyslovují hned několik. Mimo fantaskních teorií o speciálních čipech sloužících k ovládání lidské mysli je pak většinově zastoupen názor, že očkovací látku někdo “ušil horkou jehlou” a není tudíž dostatečně vyzkoušená.

Jak odstranit tyto obavy z vedlejších účinků? Recept hledejme v zahraniční. Bývalí prezidenti Spojených států amerických Barack Obama, George W. Bush a Bill Clinton kupříkladu slíbili, že očkování podstoupí mezi prvními a navíc za stálého dohledu televizních kamer. Lidem tak chtějí dokázat, že žádné život ohrožující nebezpečí nehrozí. Obdobným způsobem reagovala také čtyřiadevadesátiletá britská královna Alžběta II., která společně s devětadevadesátiletým princem Phillipem spadá do rizikové skupiny a momentálně čeká, až na ni s vakcínou přijde řada. V České republice toho symbolické gesto zatím schází.

Lidé čekají, jak se politické špičky České republiky zachovají

Nerozhodní a od přírody skeptičtí občané České republiky nyní napjatě čekají, jak se v otázkách očkování proti koronaviru zachovají tuzemské politické špičky. Zatímco drtivá většina ministrů už dopředu avizovala, že vakcinaci dobrovolně a bez bázně podstoupí, prezident Miloš Zeman zhruba před třemi měsíci během rozhovoru pro Frekvenci 1 řekl, že odjakživa nemá rád jehly a tudíž ještě není pevně rozhodnutý. S váhavou odpovědí už se několikrát vytasil také premiér Andrej Babiš, který chce očkování konzultovat se svým lékařem. Jak totiž uvedl jako host Snídaně s Novou, už jednapadesát let žije bez hlavního imunitního orgánu – sleziny.

Primátor hlavního města Zdeněk Hřib prostřednictvím sociálních sítí poukázal na skutečnost, že anglická královna dokonce i ve svém požehnaném motivuje ostatní. Zároveň dodal, že on sám očkování samozřejmě podstoupí. „Královna Alžběta II. se nechá ve svých 94 letech očkovat proti koronaviru, aby motivovala ostatní. Náš prezident se bojí injekcí. Kdy jindy by ale měli jít naši politici příkladem než v současné krizi? Za sebe jsem rozhodnutý dávno – očkovat se nechám, jakmile to bude možné.“

David Břach

Sportovní nadšenec a zarytý milovník psaného slova.

4 komentáře: „Prezident i premiér váhají s očkováním. V zahraničí jdou přitom státníci příkladem

 • 9 prosince, 2020 (4:29 pm)
  Trvalý odkaz

  Tak přeji hodně štěstí s tou vakcínou pane Břachu, a co pijavičky nebo rtuť byste si nedal?

  Reagovat
 • 9 prosince, 2020 (11:16 pm)
  Trvalý odkaz

  Komentář na způsob např. toho, že prezident nic nedělá. Fórum24. A on právě jedná s prezidenty PR a MR. Zvláštní! Jak pan redaktor ví, že ti “příkladní” tam nemají třeba vitamíny? Nemyslím si, že jsou takoví “hrdinové”, jak se nám neustále předhazuje. Myslím si spíš, že o tom ví daleko nejvíc a nejsou hloupí, když to řídí. O panu primátorovi jako lékaři si myslím také svoje. Stál v “atombordelu” na vrátnici nemocnice, lékař!

  Reagovat
 • 10 prosince, 2020 (5:36 pm)
  Trvalý odkaz

  Každému z nás by měl vakcinaci doporučit, v prvé řadě, náš praktický lékař. Jít lidem příkladem je sice pěkné, líbivé, ale v určitých případech by to mohlo být naprosto kontraproduktivní.

  Reagovat
 • 11 prosince, 2020 (2:37 pm)
  Trvalý odkaz

  “Korouše” nebo HIV, jak je to v Austrálii, fakt nevím…

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.