Pád letadla v Íránu zřejmě nebyla náhoda

Zdroj: Pixabay.com

Pád ukrajinského letadla Boeing 737-800 v Teheránu zřejmě nebyla nešťastná náhoda. Z videa, které uveřejnil New York Times, údajně vyplývá, že letoun zasáhla íránská raketa. Informaci potvrdil i kanadský premiér Justin Trudeau. Írán se nařčení brání, označuje jej za psychologickou válku proti své zemi.

Tragédii způsobila raketa protivzdušné obrany

Eskalující rozpory mezi USA a Íránem si zřejmě vyžádaly první civilní oběti, které však s konfliktem nemají pranic společného. Z vyjádření kanadského premiéra vyplývá, že pád letadla v Teheránu způsobila raketa íránského systému protivzdušné obrany, která byla aktivována pro případ odvetného úderu a omylem si za cíl vybrala veřejný dopravní prostředek, jenž právě opouštěl letiště.

Informaci, jíž premiér získal od tajných služeb, nepřímo potvrzuje také video, které uveřejnil New York Times. Zachycuje totiž objekt letící k ukrajinskému letadlu a následnou ránu způsobenou výbuchem. Následně se letoun obrátil směrem k letišti s tím, že přestal vysílat signál, hořel a nakonec explodoval. To už ale neznámý autor (naštěstí) nezachytil.

Írán se hájí, přizval země k vyšetřování

Íránská strana jakýkoli podíl na pádu letadla v Teheránu kategoricky odmítá. K vyšetřování a zkoumání černých skříněk proto přizval i státy, jejichž občané se na palubě nacházeli. Pozvánku dostal i zástupce amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě.

Dokonce i ukrajinský prezident byl v otázkách případného sestřelení letadla hodně opatrný. Varoval před spekulacemi a spikleneckými teoriemi. Soudy hodlá vynášet až poté, co tým předních odborníků důkladně prozkoumá, k čemu vlastně došlo.

Zdroj: BBC

David Břach

Sportovní nadšenec a zarytý milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.