Osamělý jezdec nabírá stoupence. Donald Trump a další popírači volebních výsledků

By Marc Nozell, CC BY 2.0, zdroj: Wikipedia Commons

Očekávané střídání stráží v útrobách Bílého domu provází chaos, který Spojené státy americké tříští do dvou nesmiřitelných táborů. Zatímco jedna skupina lidí oslavuje vcelku jednoznačné vítězství demokratického kandidáta Joea Bidena, druzí po vzoru úřadující hlavy státu zpochybňují regulérnost voleb a pravost korespondenčních lístků. Semínko pochybnosti, jež zasel sám Donald Trump, prorůstá mezi běžné občany i slavné osobnosti. V nadcházejících řádcích si povíme, kdo konkrétně s výsledky kontroverzního prezidentského klání zásadně nesouhlasí.

Poražený státník a jeho první dáma mají v otázkách regulérnosti voleb jasno

Přestože výsledky letošních prezidentských voleb navzdory neúplnému sečtení všech odevzdaných hlasů hovoří poměrně jasně ve prospěch demokratického kandidáta Joea Bidena, jeho republikánský protivník a zatím stále nejmocnější muž planety Donald Trump si porážku jednoduše nechce připustit. Čtyřiasedmdesátiletý politik je skálopevně přesvědčený, že ho o prestižní funkci připravil kolosální podvod s korespondenčními lístky. Prostřednictvím sociálních sítí ubezpečil fanoušky, že proti výsledkům určitě podnikne právní kroky. Zároveň zveřejnil několik konspiračních teorií, které mu Twitter postupně “ocejchoval” jako sporné.

„Pevně věříme, že tito lidé jsou zloději. Velkoměstské stroje jsou zkorumpované. Tohle byly ukradené volby. Nejlepší britský hlasatel dnes ráno napsal, že volby byly zjevně zmanipulované, protože není možné, aby Biden v některých klíčových státech předběhl Baracka Obamu,“ zdůvodnil Trump své obavy o regulérnost politické soutěže v USA.

Není žádným překvapením, že rodina dosluhujícího prezidenta Spojených států amerických zvolila obdobnou rétoriku. Bývalá modelka a nynější první dáma Melania Trump kupříkladu pronesla, že si Američané zaslouží spravedlivé volby. Každý legální hlas musí být započítán, zatímco nelegální je prý nutné odhalit. Padesátiletý rodačka ze Slovinska dále říká, že demokracie vyžaduje transparentní ochranu.

Po boku svého slavného otce v otázkách zpochybňování regulérnosti voleb stanula také Ivanka Trump. Devětatřicetiletá podnikatelka českého původu připomněla základy americké demokracie. „Každý zákonně odevzdaný hlas by měl být započítán. Každý nelegální hlas bynaopak neměl, čili žádná kontroverze. Toto není stranické prohlášení – svobodné a spravedlivé volby jsou základem naší demokracie.“

Proti výsledkům voleb se staví také slavní příznivci Donalda Trumpa

Slova o falšování amerických prezidentských voleb následně převzalo několik sportovních celebrit světového formátu, které se zároveň řadí mezi skalní příznivce současné hlavy státu. Už během středečního dopoledne se k průběžným výsledkům vyjádřil dvaatřicetiletý MMA zápasník Colby Covington, který stejně jako Donald Trump nechápal, jakou rychlostí se situace uvnitř klíčových států mění. Neváhal přitom otevřeně hovořit o podvodu.

Jelikož prostředí bojových sportů z velké většiny podporuje Republikánskou stranu a zejména současného prezidenta, volby nenechaly chladné ani další populární zápasníky. „Mediální stát prohlásil Bidena prezidentem. Zajímalo by mě, kdy vezme Trump do ruky kladivo a opraví výsledkovou tabuli,“ napsal například pětatřicetiletý Jorge Masvidal, což Twitter okamžitě odměnil výstražným vykřičníkem.

Hlasité zpochybnění výsledků prezidentského klání si neodpustil ani bývalý fotbalista, bobista a také bojovník Herschel Walker, který se ve svých osmapadesáti letech živí jako politik. Coby reprezentant Republikánské strany pochopitelně podporoval Trumpa, což nevzdal ani ve zdánlivě bezvýchodné situaci. „Hlasování mrtvých občanů, lidí nežijících v naší zemi, vícero hlasovacích lístků z rukou jednoho člověka. Amerika je zemí pro naše děti a vnoučata, tohle nemá nic společného s bojem mezi demokraty a republikány. Tohle je integrita americké budoucnosti,“ uvedl Walker několik příkladů porušení pravidel, k nimž dle jeho názoru došlo. Záhy se opřel do samotného Bidena. „Chcete-li být mužem, musíte muže porazit, ne muže podvést.“

David Břach

Sportovní nadšenec a zarytý milovník psaného slova.

Jeden myslel na “Osamělý jezdec nabírá stoupence. Donald Trump a další popírači volebních výsledků

 • 11 listopadu, 2020 (1:00 pm)
  Trvalý odkaz

  Popírači volebních výsledků, popírači covidu, popírači kulatosti země, popírači globálního oteplování, popírači holokaustu, to je samej popírač.
  Já nejsem příznivce Bideta ani Trumpety, je mi to šumák, ale zaujal mě ten nadpis článku a v médiích časté slovo ,,popírač/odpírač,,.
  Chápu, že je kratší napsat ,,Donald Trump a další popírači volebních výsledků,, než: ,,Donald Trump a jeho příznivci zpochybňující volební výsledky,, sice jen o pár písmen, ale dobře.
  Jenže v dalších případech, mi to už tak jasné není.
  Proč nestranná svobodná media nejsou spravedlivá, stejně jako jejich konspirační a Rusem infikovaní kolegové, v užívání takových souhrných označení?
  Hledal jsem na českém internetu články, na Putinem nefinancovaných, oficiálních a poctivými miliardáři vlastněných webech, ale nenašel jsem jediné antonymum ke slovům ,,popírač/odpírač,, kterých tam bylo požehnaně.
  Spousta článků s formulacemi jako: ,,popírači covidových opatření,, ale žádné s ,,uctívači covidových opatření,,
  Nebo starý článek o demonstraci, ve kterém byli demonstranti označeni za ,,odmítače imigrantů,, ale jejich opozici (policisty a zhulené Hippies) taktně neoznačili jako ,,vítače imigrantů,,.
  Tím se nijak těchto skupin nezastávám, já jen, že media tvrdí že pouze informují a nemanipulují.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.