Miroslav Kalousek opouští Sněmovnu, kolegové se s ním hromadně loučí

Přestože dopředu avizoval, že v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny už nehodlá kandidovat, jeho úterní rozhodnutí předčasně složit mandát mnohé překvapilo. Legendární Miroslav Kalousek po dlouhých dvaadvaceti letech opouští vrcholnou politiku, kolegové i novináři se s ním prostřednictvím sociálních sítí hromadně loučí.

Pasivní dokončení mandátu podle zkušeného matadora nedávalo smysl

Poklidné úterní odpoledne narušila šokující zpráva z Poslanecké sněmovny. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek složil poslanecký mandát. Zkušený politický matador dopředu avizoval, že v nadcházejících sněmovních volbách po dlouhých dvaadvaceti letech nehodlá znovu kandidovat. Chtěl tím poskytnout příležitost novým tvářím a především koalici SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), která si klade za cíl porazit Andreje Babiše. Proč ale jedna z nejvýraznějších osobností české politické scény odchází do ústraní dříve, než původně plánovala? Hlavní roli údajně hraje netradičně brzké vyhlášení volebního termínu.

„Termín nadcházejících voleb do Poslanecké sněmovny PČR, v nichž už nebudu kandidovat, byl vypsán neobvykle brzy, na konci loňského roku. V důsledku toho již budou všechny letošní schůze Poslanecké sněmovny probíhat v rámci volební kampaně.  Je tedy zřejmé, že aktivní část mé dvaadvacetileté kariéry poslance se završila právě nyní; pasivní (byť připouštím, že pohodlné) dokončení mandátu mi již nedává smysl,“ uvedl Kalousek prostřednictvím stranického webu. „Dál budu přítomen na sociálních sítích a jakmile to bude možné, rád obnovím tradiční Pivo s Mirkem.“

Sociální sítě zaplavily rozlučkové příspěvky kolegů i politických konkurentů

K nečekanému rozhodnutí Miroslava Kalousek se prostřednictvím sociální sítě Twitter mezi prvními vyjádřil Petr Fiala. „S Miroslavem Kalouskem se intenzivně pracovně setkávám celé poslední desetiletí. Vážím si jeho jasných názorů, otevřenosti a politické zkušenosti. Je mi blízký svým pravicovým myšlením a také svým vztahem ke kultuře, zvláště vážné hudbě. Přeji mu vše dobré v jeho dalším životě,“ napsal šestapadesátiletý předseda ODS a současně lídr výše zmíněné koalice SPOLU.

Pozadu pochopitelně nezůstala ani Markéta Pekarová Adamová, která momentálně zastává vůdcovskou roli ve straně, jíž Miroslav Kalousek po odchodu z KDU-ČSL spoluzakládal. „Ráda bych mu za všechnu jeho dosavadní práci poděkovala. Bude mi v PS chybět, protože jako rétor nemá konkurenci. Mirku, slibuji, že udělám vše, aby tuhle zemi už po volbách nevedl neschopný oligarcha. A jsem si jistá, že k tomu z pozice zakladatele svým umem dopomůžeš,“ uvedla populární politička. Další bezprostřední reakce ze sociálních sítí naleznete v následujících odstavcích.

David Břach

Sportovní nadšenec a zarytý milovník psaného slova.

Jeden myslel na “Miroslav Kalousek opouští Sněmovnu, kolegové se s ním hromadně loučí

 • 19 ledna, 2021 (3:57 pm)
  Trvalý odkaz

  Tak Míra už nám končí jó? Tak to jsem zvědavej jakou dostane trafiku, nebo že by si ,,vydělal,, už dost na luxusní důchod a zlatou vanu plnou 12 leté Whisky?
  No, každopádně zase nezklamal a opět perfektně zahrál největšího poctivce, to je talent že by mohl hrát Old Shatterhanda.
  Tak všechno nejlepší Kaldo, škoda že jsi to nezkusil v Hollywoodu, mohl jsi být ještě bohatší a republika taky.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.