Írán potvrdil sestřelení letadla

Zdroj: Pixabay.com

Pád ukrajinského letadla v Teheránu nakonec opravdu nezpůsobila technická závada. Íránská strana přiznala, že vinou lidského pochybení a neuváženého chování Američanů došlo k sestřelení letadla, za které budou viníci dohnáni ke spravedlnosti. Íránský prezident Hasan Rúhání vyjádřil politování prostřednictvím sociálních sítí.

Spekulace se bohužel potvrdily

Íránská armáda se skrze státní televizi přiznala k sestřelení ukrajinského letadla, k němuž došlo kvůli napjatým vztahům s Američany. Ukrajinský letoun údajně prolétal v blízkosti významného vojenského zařízení, které jej omylem považovalo za nepřátelský cíl.

Lidská chyba stála všech 176 pasažérů život. Letadlo začalo bezprostředně po zásahu hořet, následně explodovalo a zřítilo se k zemi. Šance na záchranu byla naprosto nulová.

Teherán přitom ještě v pátek odpoledne tvrdil, že letadlo spadlo kvůli selhání techniky. Tvrzení o sestřelení, s nimiž přispěchaly kanadské a americké tajné služby, označoval za psychologickou válku.

Íránští státníci se omlouvají světu

Duchovní vůdce a hlavní íránský “loutkář” Sajjid Alí Chameneí  po páteční schůzce bezpečnostního vedení hlasoval proto, aby se jeho země k sestřelení ukrajinského letadla přiznala.

Íránská armáda si momentálně sype popel na hlavu. Rodinám zesnulých poslala kondolenci doplněnou o informaci, že zdokonalí své bezpečnostní systémy, aby k podobné tragédii už nikdy nedošlo.

Prezident Íránu Hasan Rúhání prostřednictvím Twitteru zveřejnil své politování nad tragickou a neomluvitelnou událostí, za níž budou viníci dohnáni k zodpovědnosti.

Ministr zahraničí Mohammad Džavíd Zaríf na sociálních sítích označil představitele USA za spoluviníky, jelikož k sestřelení civilního letadla došlo v době krize způsobené jejich neuváženým jednáním.

Reakce ukrajinské strany na sebe nenechala dlouho čekat

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj po Teheránu požaduje úplně přiznání viny za sestřelení letadla a oficiální omluvu. Dále pak také započnou jednání o kompenzaci rodinám zesnulých a postavení viníků před soud. Ukrajina zároveň žádá plný přístup k vyšetřování.

Zdroj: NBC News

David Břach

Sportovní nadšenec a zarytý milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.