Další vládní podivnost. Nejen opozice tepe slavnostní představení vypnutého e-shopu

Vláda České republiky (jmenovitě ministr obchodu, průmyslu a tentokráte především dopravy Karel Havlíček) uspořádala další kuriózní tiskovou konferenci, během které slavnostně představila momentálně nefunkční internetový obchod s dálničními známkami. Ministerstvo prý webové stránky zastavilo záměrně, aby se tak elegantně vyhnulo masivnímu přetížení systému. Šéf rezortu posléze doplnil, že rovněž sílí obavy z hackerského útoku. Nejen opozičním politikům toto zjevné selhání kabinetu Andreje Babiše pochopitelně neuniklo. Sociální sítě zaplavila vlna štiplavých komentářů.

Tisková konference týkající se záměrně vypnuté inovace postrádá smysl

„Právě pro Vás připravujeme nové funkce. Za okamžik bude vše hotovo. Zkuste to prosím za pár minut znovu,“ hlásal během úterního dopoledne zcela evidentně nefunkční internetový portál edalnice.cz, přestože ministr dopravy Karel Havlíček už v té době prostřednictvím tiskové konference slavnostně představoval jeho oficiální spuštění. Online prodej dálničních známek provázejí technické komplikace, které šéf dopravního rezortu omlouval obavami z přetížení systému či hackerského útoku. Zároveň před překvapenými novináři uvedl, že plné spuštění webových stránek proběhne až v řádu několika dnů.

Vyvstává tedy vcelku logická otázka, proč veřejnosti představovat novinku, která zatím nedosahuje stoprocentní připravenosti a řadě nedočkavých řidičů tudíž pouze přivodí zbytečné vrásky na čele. Tým elektronické dálniční známky sice během odpoledních hodin zveřejnil upřímnou omluvu a ubezpečil případné zájemce, že k nápravě chyb dojde ještě téhož dne, ani taková informace ovšem přílišnou důvěru nebudí. Vládního selhání si všímají jak běžní občané, tak opoziční politici. Ti skrze sociální sítě zveřejnili několik štiplavých komentářů.

Systém jede skvěle, jen zatím jaksi nefunguje

Glosu k aktuálnímu tématu elektronických dálničních známek si neodpustil například Miroslav Kalousek. Zkušený politický matador vymyslel zajímavý příklad obdobného přístupu. „Za chvíli začíná schůze PS PČR. Půjdu se přihlásit hlasovací kartou, čímž dostatečně prokážu svoji funkcionalitu. Pak se na to vykašlu, půjdu si po svých a nebudu se o nic zajímat. Tím naplním představu Burešova lokaje Karla Havlíčka o tom, jak se má efektivně pracovat.“ uvedl devětapadesátiletý člen TOP 09.

K dočasně vypnutému internetovému prodeji dálničních známek se vyjádřil také Jan Bartošek, který dlouhodobě zastupuje partaj KDU-ČSL. „Tiskovka, na které se představuje momentálně vypnutý e-shop je tak trochu bizár. Dalo by se říct: systém prodeje elektronických známek byl odstartován. Jede skvěle, jen zatím nefunguje,“ uvedl evidentně pobavený politik. Další vtipné reakce ze sítí si můžete prohlédnout v nadcházejících odstavcích.
David Břach

Sportovní nadšenec a zarytý milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.