Arsène Wengera už při zápase Arsenalu nikdy neuvidíme

“Arsenal FA Cup Parade 2015” by joshjdss is licensed under CC BY 2.0

Legendární francouzský trenér Arsène Wenger strávil dlouhých dvacet let ve službách londýnského Arsenalu FC. Přestože na klub svého srdce i nadále s láskou vzpomíná, znovu už jej ve stejné roli ani na VIP tribuně pro diváky nikdy neuvidíme. Tak to alespoň řekl v nedávném rozhovoru pro beIN Sports. Rodák ze Štrasburgu nechal tuto životní etapu definitivně u ledu a nic jeho rozhodnutí nemůže zvrátit.

Když už konec, tak se vším všudy

Arsène Wenger se k Arsenalu připojil v roce 1996 jako náhrada za odvolaného Bruce Riocha. Přestože do něj fanoušci na začátku nevkládali příliš velké naděje, ve své premiérové sezóně dovedl tým k třetímu místu v Premier League. O rok později dokonce přispěl ke zkompletování “doublu” za vítězství v lize a FA Cupu, což se klubu povedlo teprve podruhé v historii.

V dobách největší slávy patřili Kanonýři k tradičním aspirantům na titul, ačkoli tento úspěch dokázali zopakovat už jen dvakrát. Do roku 2016 se pod Wengerovým vedením pokaždé umístili na stupních vítězů a často se kvůli tomu stávali terčem posměchu jako věční smolaři, kterým první místo prostě není přáno. Jedno zkušenému trenérovi upřít nelze – Arsenal během jeho éry prosperoval, protože se na rozdíl od konkurence nepouštěl do bláznivých nákupů.

Historie si nicméně nepamatuje ušetřené peníze a stabilitu, nýbrž jen úspěchy v podobě ligových titulů. V tomto směru Arsène Wenger bohužel neobstál a proto se klubem svého srdce v roce 2018 rozešel. Krátce poté pronesl, že jeho odchod je definitivní a úplný, takže už se nikdy neobjeví na lavičce ani čestné tribuně. Nedávno svá původní slova potvrdil v rozhovoru pro beIN Sports.

Nástupci Wengera změnu k lepšímu nezajistili

Fanoušci Arsenalu se s Wengerem dojemně rozloučili, většina z nich však po jeho konci přímo volala. Zajídalo se jim totiž dlouhé období bez trofejí a doufali, že pod novým trenérem se začne blýskat na lepší časy. S ohledem na současný stav by ale dost možná uvítali, kdyby se jim milovaný Francouz zase vrátil.

Unai Emery v roli hlavního kouče fatálně propadl a po sérii špatných výsledků se za ním zabouchly dveře. Jeho nástupce Mikel Arteta má zatím stále důvěru vedení, nicméně ani nyní to zatím není žádná sláva. Z devátého místa se o poháry přeci jen hraje poněkud obtížně.

Pokud myslíte, že Wengera smutná bilance Arsenalu po jeho odchodu ve skyrtu duše těší, mýlíte se. Trenér by si přál, aby špatné období co nejdříve skončilo.Takhle to vypadá, když je láska silnější než pošramocené ego.

David Břach

Sportovní nadšenec a zarytý milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.