Loupež století v Grünes Gewölbe

Zdroj: Pixabay.com

V pondělí 25.11.2019 se banda dobře informovaných zlodějů vkradla do drážďanské klenotnice Grünes Gewölbe, kde byly doposud uchovány saské historické sbírky nevyčíslitelné hodnoty. Výše škod dosud nebyla oficiálně potvrzena, nicméně zákulisní zdroje hovoří o ztrátě 25 miliard korun ve špercích a drahokamech.

Obrovská ztráta pro celé Sasko

Loupež v Grünes Gewölbe se dá podle saského ministerského předsedy Michaela Kretschmera přirovnat k národní katastrofě. Dle jeho slov totiž neutrpěla jen státní sbírka jako taková, ale také obyvatelé Saska, kteří tak nečekaně přišli o značnou část své historie.

Drážďanská klenotnice Grünes Gewölbe v minulosti patřila saským kurfiřtům, kteří zde odkládali veškeré cennosti, k nimž se během života dostali. Návštěvníci mohli doposud obdivovat například stříbrné nádobí, výrobky ze slonoviny či jantarové předměty.

Nejvýznamnější pamětihodností klenotnice pojmenované podle původního nátěru klenby je však bezpochyby postava Mouřenína s osazením safírů, granátů a rubínu. Zda-li i on padl do spárů zlodějů, není jisté.

Grünes Gewölbe padlo při absenci proudu

Zloději podle prvotních poznatků policie nejprve vyřadili přívod elektrického proudu, načež do budovy klenotnice Grünes Gewölbe vtrhli přes zamřížované okno. Ačkoli byl proud mimo provoz, bezpečnostní kamery fungovaly. Na nich bylo zachyceno vícero podivuhodně malých osob. Napadly snad drážďanské muzeum permoníci? To ukáže až vyšetřování, které právě teď intenzivně probíhá.

Zdroj: BBC

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.