I pro slupky z pomerančů najdete doma využití

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Pomeranče patří k vůbec nejoblíbenějším druhům ovoce na světě. Vyhledávané jsou především kvůli sladké a šťavnaté dužině, která slouží jako základ osvěžujících letních drinků, příměs lahodných dezertů, ale nejlépe si na ní stejně pochutnáte jen tak za čerstva. Málokdo už ale ví, že v domácnosti využít můžete i jejich slupku, a to hned několika různými způsoby.

Hmyzu pomerančová slupka vůbec nevoní

Pokud se doma pustíte do loupání jakéhokoli citrusu, brzy vás zaplaví slastný pocit způsobený jedinečnou vůní, která se rozprostře po celé místnosti. Zatímco lidé se tohoto aroma nemohou nabažit, hmyz je na něj vyloženě alergický.

Nastrouhejte tedy čerstvou pomerančovou kůru a rozmístěte ji po malých hromádkách na místech, kudy do vašeho domova nezvaní hosté nejčastěji proudí. Někdo má dlouhodobé problémy s komáry, jiného zas trápí mouchy a třetí si neví rady s mravenci. Ve všech zmíněných případech vám pomerančové slupky přinesou vytouženou úlevu.

Přírodní osvěžení vzduchu za pár korun

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Existuje spousta firem, které se zabývají výrobou a distribucí osvěžovačů vzduchu. Za ty opravdu kvalitní si ovšem zpravidla připlatíte. Proč si tedy doma nezkusit vyrobit vlastní, navíc na stoprocentně přírodní bázi?

Pomerančové slupky mimo jiné obsahují esenciální oleje a v kombinaci se skořicí či dalšími silně aromatickými rostlinkami povařenými v jednom hrnci po dobu deseti minut dokáží zázraky. Výslednou tekutinu pak stačí po zchladnutí přelít do automatizovaného nebo ručního rozprašovače a provonět pokoje vždy, kdy to bude potřeba.

Nefalšovaná čistota bez použití chemie

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Slupky z pomerančů uvítají také milovnice pořádku, kterým se již nechce investovat do předražených čistících prostředků chemického složení. Čerstvě oloupaná kůra si poradí například s vodními skvrnami na kovových předmětech. Naložená v octu, dva týdny ponechaná procesu macerace na chladném místě, přefiltrovaná a naředěná trochou vody zas funguje jako skvělý čistič veškerého vybavení domácnosti, včetně podlah.

Sušená pomerančová kůra na tři způsoby

Na závěr se ještě zastavíme u sušené podoby pomerančové kůry. Ta totiž ničí nesnesitelný odér v odpadkovém koši, provoní zatuchlé skříně a odstraňuje dokonce i zápach z nevětraných, zapařených bot.

Znáte také nějaké praktické rady, jak využít pomerančové slupky? Určitě se o ně podělte v komentářích.

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.