Chutné avokádo si můžete vypěstovat doma

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Exotické druhy ovoce jsou v kurzu a pokud bychom mezi nimi měli hledat jasného vítěze posledních let, bylo by to bezpochyby avokádo – superpotravina původem z Jižní Ameriky, která se však aktuálně pěstuje také na ohromných plantážích slunné Kalifornie nebo Mexika. Pokud chcete, můžete se o to pokusit i vy doma. Stačí jen jedna pecka a pořádná dávka trpělivosti.

Pěstování avokáda ve velkém škodí

Celosvětová mánie kolem avokáda propukla teprve před několika lety, nicméně za tu krátkou dobu se z jeho pěstování stal obrovský byznys, který podle odborníků škodí životnímu prostředí. Jako hlavní problémy této populární, exotické plodiny se skloňují především obrovská spotřeba vody a odlesňování.

Pokud se od těchto skutečností oprostíme, nemůžeme zpochybnit, že je avokádo zdrojem blahodárných látek pro lidský organismus. Obsahuje totiž draslík, měď, magnesium, fosfor, pět druhů vitamínů a jen mizivé množství cukru. Jak tedy zabránit devastaci přírody a neupírat si přitom požitek z jeho konzumace? Můžete si avokádo zkusit vypěstovat svépomocí.

Oblíbená metoda klíčení avokáda

Avokádo je vlastně plodem hruškovce přelahodného, tedy stromku, který si dokážete sami vypěstovat na základě jednoduchého postupu. Začnete tím, že zralé ovoce (měkké, s pružnou slupkou) rozkrojíte napůl a vyjmete z něj pecku, kterou dokonale očistíte od okolní dužiny.

Poté po obvodu semena vytvoříte tři otvory ve stejných vzdálenostech, do nichž umístíte párátka nebo špejle. Ty vám poslouží jako takové kotvící prvky pro další úkon. Pecku je totiž potřeba vložit do sklenice nebo jakékoli jiné nádoby s vodou, ale nesmí v ní být ponořena celá.

Nádobku musíte umístit na teplé místo a vodu uvnitř každý den měnit. Pak už nezbývá než čekat na první kořínky, které vyraší v horizontu několika týdnů. Jakmile se jimi sklenice zaplní, nahoře budete moci v brzké době pozorovat náznaky stonku.

Plody se nezačnou tvořit okamžitě

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Pokud jste zvládli dojít až sem, můžete si připravit květináč se substrátem a avokádo do něj vsadit. Nezapomínejte na pravidelné zalévání a přesazování ve chvíli, kdy rostlinka povyroste. Na druhou stranu se ovšem nebojte, že kvůli jednomu nebo dvěma dnům nepozornosti promeškáte správný okamžik pro výměnu nádoby. Hruškovec přelahodný si s růstem dává neskutečně načas a prvních plodin se pravděpodobně hned tak nedočkáte. Zvládá nicméně plnit i funkci dekorační.

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.