Příklad pro Česko. Profesionální sport v Anglii běží lockdownu navzdory

Začíná přituhovat. K vyhlášení lockdownu se vinou masivního šíření nového koronaviru uchýlila další významná evropská země – Anglie. Zatímco vláda České republiky kvůli extrémně vysokým číslům zásadně omezila podnikání, volný pohyb osob a dokonce také sport, kabinet britského premiéra Borise Johnsona nechal profesionální soutěže v omezeném režimu prozatím fungovat. Jelikož všichni účastníci podstupují pravidelné testování, riziko přenosu nákazy není z epidemiologického hlediska příliš vysoké. Zápasy a společné tréninky tedy pokračují, návrat diváků na stadiony se ale pochopitelně odkládá.

Britové jdou v českých stopách, opatření ovšem přicházejí o něco dříve

Z premianta odstrašujícím příkladem. Zatímco jarní vlnu epidemie zvládla Česka republika opravdu bravurně a všude ve světě sklízela zaslouženou chválu, podzim zatím probíhá podle diametrálně odlišného scénáře. Počty nově odhalených případů každým dnem překonávají takřka magickou hranici deseti tisíc, stejně tak roste počet hospitalizovaných, lidí v kritickém stavu a bohužel také zesnulých. Rozjetý vlak už podle datového analytika Petra Ludwiga, který téma koronaviru v posledních měsících intenzivně studuje, můžeme pouze přibrzdit. Občané (nikoli pouze vláda, jak se někteří mylně domnívají) rozpoutali bouři, pročež zkrátka muselo dojít k realizaci četných bezpečnostních opatření.

Evropské státy nyní používají Českou republiku coby příklad nezvládnuté epidemie, jemuž se za žádných okolností nechtějí přiblížit. Jelikož ovšem čísla zásadně stoupají prakticky všude (Belgie si dokonce vede ještě o něco hůř), musejí zákonitě přijít další drakonická opatření. Kromě Francie, Walesu, Německa nebo Rakouska už takzvaný lockdown vyhlásila rovněž Anglie. Premiér Boris Johnson sice nastolil obdobně přísná pravidla včetně dočasného zastavení amatérského sportu, na rozdíl od kabinetu Andreje Babiše však nechal běžet alespoň profesionální soutěže.

Čeští sportovci se bouří, anglický model je může pobídnout k další akci

Ačkoli se covidová čísla Anglie rapidně zhoršují, Česká republika má stále jednoznačně navrch. Tuzemští sportovci a také zástupci jednotlivých soutěží nicméně apelují na vládu, aby přehodnotila své postoje a povolila alespoň společné tréninky. Dále pak samozřejmě požadují také brzké obnovení přerušených sezón. A nově uveřejněný anglický model představuje jistou páku, jíž mohou během nadcházejících jednání s ministerstvem zdravotnictví použít. Hájení zahraničními scénáři už ostatně dříve využili například kapitáni prvoligových fotbalových klubů, kteří formou otevřeného dopisu oslovili přímo pana premiéra.

„Zatímco ostatní profesionální soutěže v Evropě pokračují alespoň v omezeném režimu, nám umožněno vykonávat soutěžní činnost bohužel není, což má negativní dopad nejen na sportovní výkonnost jednotlivých hráčů a narušení sportovního rozvoje mladých hráčů, ale také na reprezentaci České republiky v pohárové Evropě, taktéž s návazností na utkání české fotbalové reprezentace,“ shodly se ústřední postavy české kopané. „Rádi bychom vzpomněli na fanoušky jednotlivých fotbalových klubů. Věříme, že sledování soutěžních utkání prostřednictvím televizního vysílání může v době, kdy je většina občanů této země omezena ve svých běžných činnostech, znamenat nejenom naději, ale také pozitivní zážitek, díky němuž budou současnou situaci snášet daleko lépe.“

David Břach

Sportovní nadšenec a zarytý milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.