Kuriózní pohled. Václav Klaus zpochybnil účinnost roušek s rouškou na bradě

Václav Klaus starší patří k nejhlasitějším odpůrcům vládních restrikcí a především roušek, které považuje za symbol strachu a ztrácející se svobody. Ochranu horních cest dýchacích zároveň odmítá nosit. Jinak tomu dle očekávání nebylo ani u příležitosti oslav 17. listopadu. Na Národní třídu dorazil bývalý prezident České republiky s předem připraveným proslovem, který obsáhl několik divokých konspiračních teorií či kontroverzních závěrů. Povinnou zdravotnickou pomůcku, jejíž význam dlouhodobě zpochybňuje, nicméně zazdil jen tak napůl. Během pietního aktu si nepříliš hrdinsky zakrýval “alespoň” bradu, pozornosti policie přesto neunikl.

Kontroverzní obsah Klausova projevu rozhodně nepřekvapil

Přestože nevystudoval lékařský obor ani nepracoval v žádném zdravotnickém zařízení, současnou situaci z pozice někdejší hlavy státu poměrně často a hlasitě komentuje. Devětasedmdesátiletý Václav Klaus starší kupříkladu dlouhodobě tvrdí, že pandemie nového koronaviru slouží jako nástroj ke změně společnosti a ačkoli on sám nechce nebezpečí pramenící z nemoci Covid-19 úplně bagatelizovat, některá opatření mu připadají přehnaná. Spoluzakladatel Občanské demokratické strany dále zpochybňuje význam roušek, jež mnozí odborníci považují za nejlepší prevenci vůči respirační infekci. Během rozhovoru pro ČTK označil příznivce ústenek za “vítače” nelegálních migrantů a sympatizanty Evropské Unie. Jak konkrétně se k této celospolečenské analýze dopracoval, nicméně nevysvětlil.

Coby zapřisáhlý “antirouškař” se bývalý prezident České republiky prezentoval také ku příležitosti 28. října. Den vzniku samostatného československého státu oslavil kontroverzním proslovem k veřejnosti a navíc bez ochrany horních cest dýchacích. Dne 17. listopadu už ale částečně polevil. Během pokládání věnce na Národní třídě měl ústenku sice nasazenou, nicméně si namísto nosu a úst zakrýval pouze bradu. S trochou nadsázky tedy zřejmě potřebuje ještě jeden významný svátek, aby si zdravotnickou pomůcku konečně nasadil správně. Tentokrát však neunikne finančnímu trestu, jak naznačila Policie ČR prostřednictvím sociálních sítí.

Václav Klaus mladší svého otce nenapodobil, akci absolvoval se zakrytým obličejem

„Občané naší země, kteří by měli slavit, prožívají dnešní výročí zastrašeni, znejistěni, izolováni, omezeni ve veškerém svém konání. Mnozí se zakrytými obličeji. Rozmáhá se strach a vzájemné podezírání,“ pronesl Václav Klaus starší směrem k přítomným občanům a novinářům. „Naděje na návrat k normálnímu svobodnému životu, na který jsme si za uplynulá tři desetiletí zvykli, slábne. Zavádí se cenzura. Začíná být opět povolena pouze jedna pravda. Vítězí manipulace, moralizování a dělení společnosti na ty správné a politicky korektní, kteří i teď se vším souhlasí, a na ty, kteří si dovolují s lecčíms nesouhlasit.“

Slova o strachu a vzájemném podezírání, jež podle bývalého prezidenta České republiky symbolizují právě pokrývky horních cest dýchacích, byla (naštěstí) namířena proti drtivé většině účastníků, která bezpečnostní opatření poctivě dodržovala. Nutno podotknout, že ani Václav Klaus mladší nevykročil z davu a na Národní třídu dorazil s ochrannou rouškou.

David Břach

Sportovní nadšenec a zarytý milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.