Greta Thungerg odmítla milion korun i cenu za ekologii

“Greta Thunberg på Mynttorget, Stockhom” by ulricaloeb is licensed under CC BY 2.0 
Zdroj: Flickr.com

Mladá švédská enviromentální aktivistka Greta Thunberg je neustále středem pozornosti. Po nedávném vystoupení na klimatickém summitu v New Yorku měla získat ocenění za svůj přínos ekologii udělované Severskou radou. Tu však šestnáctiletá dívenka odmítla stejně jako s ní spojený jeden milion korun. Proč tak učinila?

Ceny a trofeje klima nezachrání, míní Thunberg

Severská rada si klade za cíl prohlubovat spolupráci mezi jednotlivými státy Evropy na úrovni parlamentní a ministerské. Organizace se nyní rozhodla ocenit Gretu Thunberg a její přínos v rámci celosvětové debaty o ekologii. Nedílnou součástí ocenění je také finanční odměna ve výši 1,18 milionu korun.

Thunberg však odmítla jak cenu, tak peníze. Sdělila, že další pocty pro enviromentální aktivismus už nejsou potřeba, důležité je pouze to, aby mocní lidé naslouchali vědcům a jejich závěrům. Neváhala také zkritizovat právě severské země, že ačkoli mají z hlediska řešení klimatických otázek skvělou pověst, na jejich činnosti se dá ledacos vylepšit.

Greta Thunberg mohla získat i Nobelovu cenu

Švédská rebelka nebyla na prestižní cenu nominována poprvé. Letos ji veřejnost považovala za jednoho z horkých kandidátů na zisk Nobelovy ceny za mír, kterou však nakonec ukořistil etiopský premiér Abiy Ahmed. Cena za správný život, což je taková napodobenina slavnějších Nobelových cen, už ale aktivistce neunikla.

Co na tenhle nový druh aktivismu říkáte? A je vám Greta Thunberg svým vystupováním sympatická? Napište nám do komentářů.

Zdroj: The Guardian

David Břach

Sportovní nadšenec a zarytý milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.