Oscary ovládl Parazit, slaví i Joaquin Phoenix

Von Harald Krichel – Eigenes Werk, CC BY-SA 3.0,
Zdroj: Wikipedia.org

Předávání prestižních cen americké filmové akademie Oscar 2020 máme za sebou a nutno podotknout, že slavnostní ceremonie přinesla řadu překvapení. Tím největším je bezpochyby vítězství jihokorejského snímku Parazit nejen v hlavní kategorii, které přepsalo dějiny kinematografie. Méně překvapivým pak bylo ocenění Joaquina Phoenixe za jeho fenomenální výkon v komiksovém dramatu Joker. Češi nominace neproměnili.

Parazit bodoval na plné čáře

Jihokorejský režisér Pong Čun-ho má nyní pádné důvody k oslavě. Nejen, že se svým sociálně satirickým dílem Parazit zvítězil v kategorii Film roku jako první cizojazyčný snímek v historii a zároveň získal i cenu pro Nejlepší zahraniční celovečerní film, dále si také odnesl ocenění za režii a jeho kolega Han Čin-won triumfoval na poli scénářů. V počtu získaných zlatých sošek neměl konkurenci.

Na druhém místě se v počtu Oscarů umístilo válečné drama 1917, o bronzovou příčku se se dvěma proměněnými nominacemi dělily filmy Tenkrát v Hollywoodu, Joker a Le Mans “66”. Naprosto propadl snímek Irishman Martina Scorseseho, který neproměnil ani jednu z deseti nominací.

Joker celkově propadl, Joaquin Phoenix ale nezklamal

Největším počtem nominací na Oscara 2020 disponoval Joker z dílny režiséra Todda Phillipse, přesto se mu ve většině kategorií zvítězit nepodařilo. Dominoval pouze z hlediska filmové hudby a také herce v hlavní roli. Joaquin Phoenix si za svůj výkon zlatou sošku jednoznačně zasloužil a nikdo nepochyboval o tom, že cenu získá právě on.

Herec během děkovného proslovu neskrýval emoce, slzy držel jen silou vůle a vzpomenul na svého tragicky zesnulého bratra Rivera, který se ve třiadvaceti letech předávkoval kokainem. Na závěr svého proslovu citoval jednu ze sourozencových písní: „S láskou běžte pro pomoc a pak přijde mír,“ čímž dojal všechny přítomné hosty.

Nejlepší herečkou v ženské hlavní roli se stala Renée Zellweger za snímek Judy, jenž pojednává o geniální zpěvačce a herečce Judy Garland.

Čechům se bohužel nevedlo

V nominacích na Oscara 2020 se objevila také česká stopa v podobě krátkometrážního animovaného snímku Dcera režisérky Darji Kaščejevové a Nory Snopkové za práci na filmu Králíček Jojo. Ani jedna si však cenu americké filmové akademie bohužel neodnesla.

Zdroj: Oscar

David Břach

Sportovní nadšenec a zarytý milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.