Nejen agent 007. Zesnulý Sean Connery a jeho další báječné role

“File:Sean Connery 1976.jpg” by Mieremet, Rob / Anefo is licensed under CC BY-SA 3.0

Příjemné sobotní dopoledne narušila zpráva o skonu populární skotského herce, producenta a především úplně prvního představitele legendárního filmového agenta 007. Charismatický Sean Connery, jehož britská královna Alžběta II. roku 2000 povýšila do šlechtického stavu, skonal ve věku 90 let. Přestože slavný obličej evokuje zejména vzpomínky na nestárnoucího Jamese Bonda, jeho kariéru zdobí nespočet opravdu povedených snímků. Seznam těch největších favoritů jsme vtiskli do nadcházejících řádků.

Past (1999)

Past z roku 1999 patří k absolutně nejvýdělečnějších filmům, na nichž se zesnulý Sean Connery herecky podílel. Dohromady utržila přibližně 212,4 mil. dolarů, což ji řadí hned za Indiana Jonese, Robina Hooda a také Skálu, k níž se v průběhu tohoto článku ještě dostaneme. Ale zpět k Pasti. Stárnoucí lupič Mac se svému řemeslu věnuje především pro potěšení. Možná právě proto jej policie nikdy nedopadla. Kde ovšem selhal systém, nastoupí krásná Virginia Bakerová, jíž ztvárnila Catherine Zeta-Jones. Nápaditá kriminální komedie s romantickými prvky vás z hlediska obsazení, zápletky ani hereckých výkonů rozhodně nezklame. Zaujme vás především naprosto neodolatelné jiskření mezi ústředními postavami, které od sebe sice dělí neskutečných devětatřicet let, ale na plátně působí až překvapivě uvěřitelně.

První rytíř (1995)

Kdo by nemiloval příběh možná nejslavnějšího milostného trojúhelníku v netradičním pojetí a navíc podpořený geniálními hereckými výkony? Sean Connery, Richard Gere a Julia Ormond ve svých ikonických rolích Artuše, Lancelota a Guinevere doslova válí a dohánějí nedostatky scénáře, které oko spokojeného diváka jednoduše promine. Počin režiséra Jerryho Zuckera má snad všechno, co od romantického snímku s nádechem historických legend očekáváte. Krásná žena rozpolcena mezi dvěma charismatickými muži, zdánlivě dokonalý Camelot, jímž potajmu prorůstá zrada a samozřejmě také dojemné finále, při kterém nezůstane jedno oko suché.

Skála (1996)

Michael Bay se režisérsky podepsal pod řadou úspěšných filmů. Za zmínku stojí například Pearl Harbor, Mizerové, Armageddon, Ostrov a samozřejmě také oddechová série Transformers. Člověk by skoro zapomněl na výtečnou Skálu z roku 1996, kde se hlavních rolí ujali Sean Connery a Nicolas Cage. Nesourodá kombinace stárnoucího britského špiona Johna Masona a bojácného biochemika, kteří společně vyrážejí vstříc zdánlivě prohranému boji proti zběhlému vojenskému komandu v prostorách nedobytné pevnosti Alcatraz, funguje opravdu na jedničku. Hlavní záporná postava v podání Eda Harrise doplňuje koktejl, jehož se ani po letech a několika opakováních prostě a jednoduše nemůžeme nabažit.

David Břach

Sportovní nadšenec a zarytý milovník psaného slova.

2 komentáře: „Nejen agent 007. Zesnulý Sean Connery a jeho další báječné role

 • 1 listopadu, 2020 (7:15 pm)
  Trvalý odkaz

  Bondovky ho vytáhly na výsluní, ale “Panem Hercem” se stal až později. Také dávám přednost jeho pozdějším filmům.

  Reagovat
  • 1 listopadu, 2020 (10:47 pm)
   Trvalý odkaz

   Mluvíte mi z duše. Který konkrétně máte nejraději? 🙂

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.