Elon Musk představil na konferenci nové cíle SpaceX

“Elon Musk” by dmoberhaus is licensed under CC BY 2.0 
Zdroj: Flickr.com

Výstřední miliardář, propagátor nových technologií a vizionář Elon Musk tuto sobotu představil na texaské základně v Boca Chica nejnovější plány jeho firmy SpaceX.

Musk se nijak netají již od roku 2002, kdy firmu SpaceX založil, že jeho cílem není nic menšího, než návrat lidí zpět na Měsíc a pak pokračovat dále na Mars. Nákladní vesmírná loď Dragon byla také první komerční vesmírnou lodí, která kdy zadokovala u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

Posledním počinem z dílny SpaceX je technologický demonstrátor Starhopper, který si letos připsal první úspěch ve formě 150 metrů dlouhým skokem k ověření činnosti avioniky a nových motorů Raptor z dílny geniálního inženýra SpaceX Thomase Muellera. Ještě do konce roku by měl následovat “skutečný” suborbitální skok do výšky 20 kilometrů.

Tuto sobotu na konferenci na letecké základně Boca Chica představil před prototypem svého kosmoplánu Starship Mk1 smělé plány, které počítají do dvou měsíců se suborbitálním skokem, do dalšího půl roku let na oběžnou dráhu. Pokud chce Starship letět na Měsíc či Mars, spojí se do kompletu s obří raketou Super Heavy.

Starship taktéž prošla redesignem, upravené jsou manévrovací trysky i aerodynamické plochy pro manévrování během vstupu do atmosféry. Taktéž bude nejspíš upuštěno od “slibované” kompozitní nádrže na pohonné hmoty.

Jak dopadne nabitý harmonogram SpaceX? Jak ví každý, který pozoruje aktivity tohoto “startupu století,” rok příprav se může snadno protáhnout na let pět. My jsme však optimističtí a budeme SpaceX i Elonu Muskovi přát zářnou budoucnost a snad již příští rok uslyšíme o Starship na oběžné dráze i v našem webu.

Zdroj: NY Times

David Břach

Sportovní nadšenec a zarytý milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.