Vítáte zrušení karenční doby? Možná slavíte předčasně

Zdroj: Pixabay.com

Zrušení karenční doby vstoupilo v platnost 1.7.2019 a drtivá většina zaměstnanců rozloučení s tímto obávaným strašákem přijala s velkou dávkou nadšení. Nicméně je potřeba se na věc podívat poněkud hlouběji a vzít v potaz také její stinné stránky. Nemůže to pracovníkům jednotlivých společností spíše uškodit?

Soukromý sektor může omezit benefity

Méně spokojenou sortou lidí jsou po zrušení karenční doby samozřejmě zaměstnavatelé. Těm totiž znovu náleží povinnost platit náhradu ze mzdy od prvního dne nemoci. Říkáte si, že vás se to nijak netýká? Chyba lávky! Firmám totiž ročně vzrostly výdaje přibližně o 35 miliard korun, což je opravdu vysoké číslo. Kvůli tomu tak v budoucnu možná omezí některé zaměstnanecké benefity, které doposud vyplácely.

Jaké benefity jsou v ohrožení?

V prvé řadě se zrušení karenční doby nejspíše dotkne takzvaných sick-days, čili zdravotních dovolených z důvodů náhlé nevolnosti, které nevyžadují potvrzení od lékaře.

Mračna se snášejí také nad oblíbenými stravenkami, jimž ale nejspíš i tak brzy definitivně odzvoní, jelikož jsou stále častěji terčem ostré kritiky.

V neposlední řadě se někteří zaměstnanci mohou s největší pravděpodobností rozloučit s příspěvky na penzijní pojištění, které jsou v současnosti poměrně rozšířené.

Ohlédnutí za karenční dobou

Karenční dobu, která spočívá v prvních třech dnech nemoci bez možnosti náhrady ze mzdy, zavedla vláda Mirka Topolánka (ODS) v roce 2008 jako součást úsporného balíčku. Veřejnost se proti tomuto radikálnímu kroku hlasitě bouřila, nebylo jí to ale ve výsledku vůbec nic platné. O jejím zrušení se hlasovalo již v roce 2012, tenkrát ovšem neúspěšně.

Nyní už se karenční doba stala opravdu minulostí. Jaké bude mít toto rozhodnutí reálné dopady? To ukáže až čas. Každopádně je na místě krotit nadšení a počítat s tím, že každá akce logicky vytváří protiakci.

Zdroj: Podnikatel.cz, Wikipedia.org

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.