Čeká nás změna času. A možná už úplně poslední

Zdroj: Pixabay.com

Rafičky na všech hodinách nejen v České republice se s úderem 27. října posunou o jednu hodinu zpátky, díky čemuž si o něco přispíme. Změna času je u nás stálicí od roku 1979, ačkoli její kořeny sahají ještě mnohem hlouběji do minulosti. Letos nás však kvůli návrhu připravovanému Evropskou Unií možná čeká úplně naposledy.

Historie letního času se začala psát v Anglii

První zmínka o letním času se datuje k roku 1784 a je připisována Benjaminu Franklinovi. Ten jej však v dopise zmínil pouze ironicky. Pozastavil se nad tím, že by lidé měli vstávat o hodinu dříve a využít tak efektivněji slunečního světla. Státník a spisovatel si tehdy nedokázal představit, že se jeho nápad jednou stane realitou.

K tomu nakonec došlo roku 1916 a první zemí, která s tímto fenoménem začala, bylo Švédsko. Postupně se k němu začaly připojovat další státy včetně České republiky. Zprvu byla metodika změny času poněkud roztržitá a neustálená. Jasnou podobu získala až ve zmíněném roce 1979. Dnes se střídání času dodržuje ve většině zemí Evropské Unie, USA, Kanadě, Mexiku či Grónsku.

Důvody, které vedly k zavedení letního času

Změna času z pásmového na letní měla během teplých měsíců sloužit výhradně pracujícím lidem. Jejími hlavními cíli bylo efektivnější využití slunečního světla a také úspora energie za osvětlení. Všechny tyto skutečnosti ovšem nové vědecké studie vyvracejí.

Podle nich totiž není rozdíl mezi mezi letním a pásmovým časem natolik markantní, aby stálo za to se jej nadále držet. Navíc prý změny času narušují přirozené biorytmy, což nepříznivě doléhá zejména na děti a seniory.

Ve prospěch dodržování letního času nehovoří ani široká veřejnost. Z průzkumů totiž vyplynulo, že až 84 % dotázaných by nejraději ponechalo pouze neměnný pásmový čas.

Zvoní letnímu času hrana? Pravděpodobně ano

Státy Evropské Unie, v nichž je zavedena změna času, se v roce 2001 shodly na jednotné podobě tohoto aktu. Nyní se zdá, že ve společném duchu dojde i k jeho svržení. V únoru roku 2018 odhlasoval Evropský parlament zrušení letního času a současné znění návrhu říká, že k vůbec poslední změně na hodinách dojde právě v roce 2019.

Pozn.: Vzhledem k tomu, že se v této otázce musejí vyjádřit ještě všechny parlamentní výbory, reálnějším termínem se zdá být až rok 2021.

Jaký je váš názor? Napište nám do komentářů.

Zdroj: Wikipedia.org

David Břach

Sportovní nadšenec a zarytý milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.