Zemřela umělkyně Naděžda Kniplová

Zdroj: Pixabay.com

Ve věku 87 let zemřela Naděžda Kniplová. Proslavila jako operní pěvkyně, sólistka Národního divadla či Státní opery v Praze a zároveň žena, která před několika lety odmítla prestižní divadelní cenu Thalie.

Narodila se do muzikantské rodiny

Naděžda Kniplová se narodila v Ostravě roku 1932 a k hudbě měla odmalička velice blízko. Velkou zásluhu na tom měl především její tatínek – ředitel hudební školy v Hranicích. Když absolvovala pražskou státní konzervatoř a HAMU, byl na ni nesmírně pyšný.

Radost otci činila Kniplová i nadále. Od roku 1957 působila jako opevní pěvkyně v Ústí nad Labem, o dva roky později se přesunula do Státního divadla v Brně. Angažmá v Národním divadle, které poprvé okusila v roce 1964, trvalo dlouhých třicet let a uznávané pěvkyni vyneslo celou řadu slavných rolí.

Kniplová zasvítila i v zahraničí

S úderem šedesátých let začala její kariéra stoupat vzhůru i na mezinárodní scéně. Milovníky opery nadchla v dílech Beethovena, Janáčka, Strausse, Pucciniho a především Richarda Vagnera.

Roku 1983 získala titul národní pěvkyně, cenu Thalie v roce 2011 ovšem odmítla převzít. Vnímala ji totiž jako pouhý milodar v době, kdy si ji dle svých slov již nezasloužila. To všechno byla Naděžda Kniplová, jejíž smrt se do historických memoárů České republiky zapíše černou tuší.

Zdroj: Wikipedia.org

David Břach

Sportovní nadšenec a zarytý milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.