Zemřel filozof Roger Scruton, milovník Československa

“Roger Scruton no Fronteiras do Pensamento São Paulo 2019” by fronteirasweb is licensed under CC BY-SA 2.0 
Zdroj: Flickr.com

Ve věku 75 let zemřel Roger Scruton. Populární britský filozof a politolog skonal po šestiměsíčním boji s rakovinou. Autor více než padesáti odborných knih měl silné vazby s Československem, přátelil se s tehdejšími disidenty.

Bohatý život Rogera Scrutona

Sir Roger Scruton se narodil v Buslingthorpe na území Velké Británie. Vystudoval filozofii na prestižní Univerzitě Cambridge, kde posléze získal i doktorát. Velkou část profesního života strávil na Birkbeck College of London coby učitel estetiky.

Dva roky působil jako vážený poradce britské konzervativní strany v otázkách bytové výstavby. Za svůj přínos veřejnému vzdělávání obdržel čestný rytířský titul od samotné královny Alžběty II.

Silné vazby s disidenty

Scruton byl zcela po právu označován za velkého přítele Československa. V letech 1979 až 1989 spolu s dalšími zahraničními akademiky pomáhal tehdy ilegální univerzitě na půdě našeho státu. Patří též k zakladatelům Vzdělávací nadace Jana Husa, jejíž cílem byla podpora tuzemské kultury.

Československo pravidelně navštěvoval až do roku 1985, kdy jej Státní bezpečnost zatkla a později vypověděla ze země. Stále byl ovšem v kontaktu s disidenty, jimž po pádu režimu pomohl sepsat román Zápisky z podzemí.

Představitelé našeho státu na přínos pana Scrutona samozřejmě nezapomněli. Předseda Senátu Jaroslav Kubera mu v listopadu 2019 udělil stříbrnou pamětní medaili.

O pár několik týdnů později se k nám donesla opravdu smutná zpráva. Roger Scruton zemřel ve věku 75 let poté, co šest měsíců marně bojoval s rakovinou. Informaci veřejnosti sdělila jeho rodina.

Zdroj: The Guardian

David Břach

Sportovní nadšenec a zarytý milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.