Zemřel Alexej Leonov – první muž, co vystoupil do otevřeného vesmíru

“Алексей Архипович Леонов (род.1934) — советский космонавт ” by Press Service is licensed under CC BY 4.0
Zdroj: Wikipedia.org

Dnes svět obletěla velice smutná zpráva, která zarmoutila všechny nadšené vědce a techniky. A zarmoutila i mne. Ve věku 85 let zemřel první muž, který vystoupil do vesmírného prostoru. Tím mužem byl Alexej Leonov.

„První muž“

Leonov byl prvním člověkem, který 18. března 1965 v rámci mise Voschod 2 vystoupil do vesmírného prostoru a na 23 minut a 41 sekund se stal takřka samostatnou vesmírnou lodí. K hlavnímu tělesu byl připoután po celou dobu lanem a vzdálil se od něj na 5,35 metru. Přitom nechybělo mnoho a již se nikdy nemusel vrátit.

Problematický návrat

Výstup do kosmu byl proveden přes přetlakový modul, který byl tvořen nafukovací membránou. K tomuto řešení bylo přistoupeno kvůli ušetření prostoru v raketě. Tato přetlaková komora byla Leonovovi vytvořena takřka na míru. Jeho skafandr se však během výstupu pod tlakem roztáhl a on se nemohl do komory zpět nacpat.

Krajní řešení

Leonov si dobře uvědomoval riziko, které podstupuje. Jeho kolega Pavel Běljajev byl vycvičen, aby v podobném případě, pokud by se Leonov nedokázal vrátit, dehermetizoval loď, odstřelil komoru a vtáhl Leonova dovnitř. K tomu však nakonec nedošlo. Leonova napospas vesmírné prázdnotě by Běljajev samotného podle svých slov nenechal.

Nakonec se Leonov po poradě s řídícím centrem odhodlal snížit tlak ve skafandru upuštěním části atmosféry. Tlak ve skafandru byl v tu chvíli jen 27kPa (pro srovnání, u vás v pokoji je okolo 101 kPa). Celá akce trvala 12 dlouhých minut, během kterých Leonov vypotil přes 6 litrů potu.

Potíže při přistání

Ani po přistání ale neměla dvojice kosmonautů klid. Během přistání přestala kabina těsnit a posádka se málem udusila. Navíc přistála uprostřed tajgy, přes 2000 kilometrů od plánovaného místa přistání. Venku bylo 25 stupňů pod nulou. Vzhledem k podmínkám se k nim nemohl dostat záchranný oddíl letadlem. První noc strávili sami. Druhý den dorazil oddíl na lyžích a třetí den se vydali na lyžích na příhodnější místo k přistání vrtulníku, přičemž kosmonauti pomáhali kácet stromy k vytvoření přistávací plochy.

Úsvit mezinárodní spolupráce

Leonov se zúčastnil i mise Soyuz – Apollo, kdy se 17. července 1975 na oběžné dráze poprvé v historii spojila americká loď se sovětskou. To byl historický milník na poli mezinárodní spolupráce těchto velmocí, který posléze vyvrcholil při programu Shuttle – Mir a dodnes pokračuje programem Mezinárodní vesmírné stanice.

Ukončení závodu o Měsíc

Alexej Leonov si jako velitel sovětské mise symbolicky potřásl rukou s americkým velitelem Thomasem Staffordem v okamžiku, kdy se obě spojené lodě nacházeli nad střední Evropou, kde si o 30 let dříve potřásali rukama američtí a sovětští vojáci po porážce nacistického Německa. Symbolicky tak byly ukončeny vesmírné závody a blížila se doba vesmírné spolupráce těchto dvou zemí.

Kosmonaut i umělec

Alexej Leonov nebyl jen velmi schopný stíhací pilot, ale také velmi nadaný malíř. Jeho díla zobrazují především kosmickou tematiku a často se nacházejí na obálkách knih zachycujících historii pilotované kosmonautiky. Měl několik úspěšných vernisáží. Byl taktéž celoživotním propragátorem kosmonautiky.

Těžko se odchází tam, odkud není návratu

Jsem velice smutný, že tento velký muž odešel. Zažil dobrodružství, o kterých sní nejeden malý kluk či příznivec kosmonautiky. Byly okamžiky, kdy jen o vlásek unikl smrti a vždy jí unikl. Ale nakonec i jeho dostihla, tak jako každého z nás. Nyní již pluje mezi hvězdami, které tolik miloval a já doufám, že jeho odkaz, odkaz člověka, jenž se nebojí riskovat, aby posunul hranice vědy a poznání, nikdy nezanikne.


Leonov byl po svém výstupu na známkách

“USSR 3016 – First Man Walking in Space” by pdxjmorris is licensed under CC BY-NC-ND 2.0
“First spacewalk” by paukrus is licensed under CC BY-SA 2.0

Běljajev s Leonovem

“File:Pavel Belyayev and Alexey Leonov 9.jpg” by Sergeev Pavel is licensed under CC BY-SA 3.0

Leonov byl celoživotním propagátorem kosmonautiky

“Alexei-Leonov-STARMUS2014-2” by Trondheim | Gjøvik | Ålesund is licensed under CC BY-NC-SA 2.0
“Alexey Leonov” by United Nations Information Service Vienna is licensed under CC BY-NC-ND 2.0

Zdroj: Independent.co.uk

David Břach

Sportovní nadšenec a zarytý milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.