Sexuolog Ivo Pondělíček zemřel

Zdroj: Pixabay.com

Ve věku 91 let nás opustil významný sexuolog, filmový teoretik a psycholog Ivo Pondělíček. Zemřel během noci na pátek, což tisku potvrdila jeho dcera Aneta. Proslul zejména autorstvím poutavých knížek, z nichž největšího úspěchu se dočkalo především dílo Sexuální zrání mladého muže. Ve stáří pověsil povolání sexuologa na hřebík a začal se věnovat své další obrovské vášni – malování.

Životní cesta zesnulého Iva Pondělíčka

Ivo Pondělíček se narodil 17. června 1928 ve Strakonicích, kde také prožil celé své mládí. Na přelomu 40. a 50. let patřil mezi režimem neoblíbené osobnosti, dvakrát se stal politickým vězněm, na což byl po zbytek svého života patřičně hrdý. Promoval na brněnské Masarykově Univerzitě, později začal pracovat jako psycholog v Karlových Varech.

Pondělíček vystřídal celou řadu profesí. Ke konci šedesátých let minulého století přijal pozici profesora psychologie na Filmové akademii múzických umění, následně stejnou funkci vykonával také v rámci Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Mezi lety 1972 a 1989 se aktivně věnoval především sexuologii, o které sepsal několik důležitých knih. Vzpomeňme například díla jako Lidská sexualita, Stárnutí: osobnost a sexualita či Sexuální zrání mladého muže.

Malování se začal věnovat až v pokročilém věku

Když se Ivo Pondělíček rozhodl zanechat praxe, učarovalo jej umění plátna a barev. Začal totiž aktivně malovat, ačkoli nikdy předtím se této činnosti nevěnoval. Jeho díla byla k vidění na několika výstavách. To všechno už je ovšem minulostí, Ivo Pondělíček zemřel ve věku 91 let a nám nezbývá, než na něj se slzou v oku vzpomínat.

Zdroj: Wikipedia.org

David Břach

Sportovní nadšenec a zarytý milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.