Kytarista Jiří Jirmal zemřel

Zdroj: Pixabay.com

Kytarista, hudební skladatel, publicista, pedagog a taktéž zakladatel české kytarové školy Jiří Jirmal zemřel ve věku 94 let. Poslední rozloučení proběhne v úzkém rodinném kruhu.

Životní cesta Jiřího Jirmala

Jiří Novák (později Jirmal) se narodil v Praze roku 1925. Už jako malý kluk se zamiloval do “sladkého dřeva”, kterému zasvětil v podstatě celý život. Absolvoval Pražskou konzervatoř a sám na ní také v letech 1954 až 1985 působil jako pedagog. Později se jako hostující profesor přesunul na Vysokou hudební školu v německém Saarbrückenu.

Na přelomu padesátých a šedesátých let minulého století patřil Jiří Jirmal mezi nejvyhledávanější kytaristy v České republice. Hrával po boku orchestru Karla Vlacha, orchestru Karla Krautgartnera, klarinetisty Ferdinanda Havlíka či kontrabasisty Antonína Gondolána. Krátkou spolupráci zažil také s legendárním Janem Werichem.

Jirmalovi studenti bodovali na mezinárodních soutěžích

Studentům Jiřího Jirmala se dařilo nejen na tuzemské scéně. V rozmezí dvaceti let se do prestižní soutěže Radio France – Paris probojovalo 20 hudebníkových žáků a hned tři si odnesli cenu za první místo. Jirmal je rovněž autorem nejpopulárnější výukové kytarové publikace Škola hry na kytaru a dalších skvěle přijatých knih z oblasti hudby.

Zdroj: Wikipedia.org

David Břach

Sportovní nadšenec a zarytý milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.