Zámořským hokejem otřásá skandál nechutné sexuální šikany

By Lisa Gansky from New York, NY, USA – IMG_7502, CC BY-SA 2.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Není žádným tajemstvím, že pokud sportovec přestoupí do jiného klubu, musí projít takzvaným zasvěcovacím rituálem, na jehož konci se z něj teprve stává právoplatný člen kabiny. Dokonce i v nižších fotbalových soutěžích u nás se vymýšlejí různé bizarní pokuty s cílem naplnit pokladnu, aby se v závěru sezóny mohlo z vybraných peněz divoce slavit až do pozdních ranních hodin. Zámořský hokej se ovšem vydal mnohem drastičtější cestou a naprosto nechutné detaily z přijímání nováčků postupně začínají vyplavávat na povrch. Všechny kluby v OHL, WHL a QMJHL čelí obvinění, že dlouhé roky kryjí a někdy dokonce obhajují sexuální šikanu.

Dvojice starších hokejistů šla s pravdou ven

Jména Daniel Carcillo a Garett Taylor si nejspíš nedovedete propojit s žádnými tvářemi. Není se ostatně čemu divit. Zatímco pětatřicetiletý rodák z kanadského Ontaria a dvojnásobný vítěz Stanley Cupu s týmem Chicago Blackhawks kariéru profesionální hokejisty definitivně ukončil již v roce 2014, druhý zmíněný se do nejslavnější hokejové ligy světa neprobojoval nikdy. Oba se ovšem v posledních dnech pasovali do rolí zvěstovatelů kruté pravdy a postupně rozkrývají přijímací prakticky, které jsou prý v kanadských juniorských klubech zcela běžné a představitelé OHL, WHL a QMJHL se je po celou dobu snaží tajit. Říkáte si, že trocha toho nevinného popichování v kolektivu ještě nikoho nezabila? Nevynášejte soudy podle nováčkovských rituálů zdejších. Věci, s nimiž se oba pánové setkali, se totiž vymykají zdravému rozumu.

Carcillo s Taylor se rozhodli vystoupit z davu a podali žalobu na všech šedesát kanadských juniorských týmů, které dle jejich zkušeností nebojují proti sexuální šikaně a tím ji v podstatě přímo podporují. Případem se nyní zabývá Nejvyšší soudní dvůr v Ontariu, což jenom potvrzuje závažnost celé situace. Co si ale pod pojmem “sexuální šikana” vlastně konkrétně představit? Jedná se přeci jen o velmi obecný termín, který ani zdaleka nevystihuje hrůznost oněch událostí. Hokejisté údajně sami zažili nebo byli svědky například nucené masturbace před zaplněnou kabinou, nahého tancování do rytmu muziky, konzumace cizích slin, moči, výkalů nebo spermatu a někdy se v chorých hlavách zrodil i nápad odporné kopulace se zvířaty. Mladí hráči jsou prý také nuceni k časté konzumaci alkoholu nebo drog, čímž si zcela likvidují zdraví.

Zneužívání v hokeji není neobvyklým jevem

Daniel Carcillo a Garett Taylor nejsou prvními hokejisty, kteří se nebáli kousnout do zkaženého jablíčka a nastínit veřejnosti, jaká zvěrstva se za oponou nejslavnějších zámořských soutěží dějí. Nepříliš pozitivní zkušenosti nedávno popsal také exlitvínovský Akim Aliu, který se po čas kariéry pravidelně setkává s urážkami týkajícími se jeho rasového původu. Šikana v hokeji zkrátka existuje od počátku věků a není to věc, která by sama od sebe zmizela. Buďme proto rádi, že někdo konečně vystoupil z davu a přestal své nechutné zážitky zamykat v trezoru vzpomínek, kde nemohou nikoho šokovat nebo ispirovat k činům. Jedině skrze celospolečenskou debatu vede cesta k narovnání poměrů a možná i odsouzení těch, kteří se provinili.

Zdroj: DailyMail.co.uk

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.