Václav Nedomanský míří do Síně slávy

Václav Nedomanskýby Richard Bartlaga is licensed under CC BY-ND 2.0
Zdroj: Flickr.com

Dokázal to! Jako druhý Čech v historii po legendárním brankáři Dominiku Haškovi byl slavnostně uveden do hokejové Síně slávy. V NHL platil za jednoho z nejobávanějších kanonýrů své doby. Úspěchy sbíral dokonce i na reprezentačním poli. To je Václav Nedomanský, aktivní důchodce, jenž svým talentem kdysi dobýval svět.

Hvězdná kariéra Václava Nedomanského

Dnes již pětasedmdesátiletý Václav Nedomanský začínal s hokejem v mládežnických kategoriích Slovanu Hodonín, odkud se v osmnácti letech přestěhoval do mnohem slavnějšího Slovanu Bratislava. V jeho barvách se stal dvakrát nejlepším střelcem československé ligy a třikrát ovládl anketu produktivity.

Rozlet vysokoškolsky vzdělaného hokejisty zbrzdila základní vojenská služba. Ve třiceti letech požádal o propuštění, jelikož v sobě živil naděje na první zahraniční angažmá. To skutečně přišlo, a rozhodně ne ledajaké. Zájem totiž Nedomanský registroval přímo ze Severní Ameriky, která je mekkou světového hokeje. Tehdejší Československo jeho žádost o přestup ovšem zamítlo, proto se do zámoří vydal až po emigraci přes Švýcarsko.

Nedomanský začínal ve WHA

Když se Václav Nedomanský poprvé objevil za mořem, jeho novým působištěm se stal klub Toronto Toros. Ten hrával World Hockey Association, která se snažila konkurovat slavnější NHL. Po finančním kolapsu roku 1979 však ambiciózní projekt WHA skončil v propadlišti dějin. Nedomanského to nemuselo trápit, protože v té době již působil u Detroitu Red Wings.

Václav Nedomanský se probojoval do NHL až v době, kdy mu táhlo na 34 let. I přesto ovšem stihl dosáhnout četných úspěchů. Dohromady v barvách zmíněného Detroitu, St. Louis Blues a New Yorku Rangers odehrál 428 zápasů, v nichž nasbíral 283 kanadských bodů. I proto byl letos oficiálně uveden do hokejové Síně slávy, kam bezpochyby patří.

Hokejista zářil i na mezinárodní scéně

Československá hokejová reprezentace na um Václava Nedomanského taktéž dlouhé roky spoléhala. I s jeho pomocí dokázala získat jednu zlatou, čtyři stříbrné a tři bronzové medaile ze světových šampionátů.

Po skončení kariéry profesionálního hokejisty se Nedomanský vrhl na dráhu trenérskou. Dále také působil jako skaut významných zámořských celků. V rodném Hodoníně po něm vedení města pojmenovalo tamní stadion.

Dnes žije bývalý sportovec v Palm Desert uprostřed Kalifornie a na návrat do České republiky nepomýšlí. I tak je ale vlastencem, který nám prokázal ohromnou službu. Važme si takovýchto osobností, moc jich totiž není!

Zdroj: Sportingnews.com

David Břach

Sportovní nadšenec a zarytý milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.