Ryan Reaves jako ústřední postava NHL v boji proti rasismu

By Michael Miller – Own work, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Ryan Reaves je jedním z mála hokejistů tmavé pleti, kteří pronikli do prestižní NHL. Ostatně právě proto se nyní opora klubu Vegas Golden Knights postavila před novináře, aby tak podpořila rozsáhlé protesty proti rasové nesnášenlivosti. Kanadský útočník se k řečnickému pultu nepostavil sám. Záda mu přitom dobrovolně kryla minimálně stovka kolegů, které dění uvnitř Spojených států amerických nenechává chladné.

Chvíli to trvalo, nakonec však hokejisté z NHL zaujali jednoznačný postoj

Druhé kolo masivních nepokojů a rabování odstartovalo. Amerikou znovu mohutně otřásají boje za rasovou rovnost, kterým vdechlo život brutální zatýkání Jacoba Blakea. Devětadvacetiletý Afroameričan byl ve městě Kenosha zasahujícími policisty celkem sedmkrát střelen do zad a do konce života si nejspíš ponese trvalé následky. Amatérský záznam dané události pronikl na veřejnost a způsobil ještě větší polarizaci společnosti, což se prokazuje nejen mezi obyčejnými lidmi. Zatímco sportovní soutěže jako NBA, MLB, MLS či WNBA po dohodě s hlavními aktéry odložily plánované zápasy, vedení National Hockey League se tomuto kroku nejprve bránilo. Není se ostatně čemu divit. Po dlouhé přestávce způsobené pandemií nového koronaviru se každý další výpadek příjmů rovná boji o holé přežití.

Bezprostředně před středečními zápasy sice došlo v duchu soudržnosti k několika protirasistickým gestům, ta se však v očích kritiků neshledala s pochopením. Půlminuta ticha doprovázená sejmutím přileb a všeříkajícím nápisem na obří kostce zkrátka není dostatečně hlasité vyjádření postoje. O pár hodin později už NHL podlehla a zápasy odložila, načež sami hokejisté vykročili z komfortní zóny. Stovka hráčů z různých klubů předstoupila před novináře, aby tím dokázala, že existenci problémů vnímá.

Slovo si vzal jeden z mála černošských hokejistů v NHL

Vůdčí roli mezi protestujícími hokejisty zcela jednoznačně zaujal Ryan Reaves, který novináře doslova zasypal emotivním poselstvím. Třiatřicetiletý útočník klubu Vegas Golden Knights zdůraznil, že ačkoli se NHL skládá především z hráčů bílé pleti, před problémem rasismu rozhodně nezavírá oči. Důkazem tohoto tvrzení budiž mnohočlenná skupina za jeho zády. Poměrně rozsáhlý hokejový odboj utvořený napříč celou Západní konferencí dal ostatním sportovním soutěžím v zemi jasně najevo, že za nimi stojí a je ochoten stávkovat, aby poměry ve společnosti radikálně změnil.

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.