Ruský hokejista otevřeně kritizuje prezidenta Putina

“File:Artemi Panarin 3.JPG” by Сидик из ПТУ is licensed under CC BY-SA 4.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Nestává se často, aby ruští sportovci veřejně kritizovali poměry ve své rodné zemi. Pokud se zamyslíte, možná nedáte dohromady ani jeden jediný příklad, kdy někdo ze slavných vystoupil do popředí a z plných plic řekl, co všechno se mu příčí. Osmadvacetiletý hokejista Artěmij Panarin je ovšem výjimkou. Útočník zámořského klubu New York Rangers se dlouhodobě se vymezuje proti politice prezidenta Vladimira Putina, kvůli čemuž už několikrát čelil nařčení z vlastizrady nebo označování za agenta amerických tajných služeb. On ale tvrdí, že Rusko velmi miluje a právě proto nedokáže po vzoru některých svých kolegů jen nečině přihlížet. Mlčení totiž znamená tichý souhlas.

Panarin nepatří do “zástupu věrných”

Příběh Artěmije Panarina je jako vystřižený z béčkového filmu. Narodil se v malém a nepříliš vzhledném městečku Korkino, které se proslavilo především díky nalezišti černého uhlí. Přestože v mládí neměl na růžích ustláno a cestu na vrchol lemovalo značné množství překážek, nakonec se vlastními silami probojoval do Kontinentální hokejové ligy, ze které si to zamířil rovnou do prestižní zámořské NHL. Začal v barvách Chicaga, odkud přes dvouletou zastávku v Columbusu Blue Jackets doputoval až na současnou adresu – New York Rangers. Zde se může pyšnit kontraktem v hodnotě 81,5 milionu dolarů a také označením jednoho z nejlepších ruských hokejistů současnosti.

I když si osmadvacetiletý útočník žije svůj sen a na krušné začátky může jen s úsměvem vzpomínat, dění na domácí scéně mu stále leží v žaludku. Panarin jako jeden z mála ruských sportovců veřejně nesouhlasí s politikou Vladimira Putina a doufá, že už jej občané do čela státu znovu nedosadí. Kvůli svým názorům se často stává terčem kritiky a úsměvného nálepkování, které je pro dnešní dobu tak proklatě typické. Někteří lidé jej pasují do role vlastizrádce, jiní zase spekulují, zda-li náhodou není americkým tajným agentem s posláním hanebně špinit konkurenční velmoc. Rusové zkrátka nejsou na podobná vyjádření zvyklí. Když si vezmete například Alexandera Ovečkina, Jevgenije Malkina nebo Ilju Kovalčuka, určitě jste z jejich úst nikdy nezaslechli byť jen nepatrné známky protestů vůči domácím politikům.

Hlavním problémem Ruska je prý Vladimir Putin

Artěmij Panarin si neustálé povyky z řad široké veřejnosti, ale i některých svých slavných kolegů, nenechal líbit. Na sociální sítě proto nahrál vzkaz, kterým se stručně vymezil vůči zpochybňování svého národního cítění. Několikanásobný reprezentant a zároveň držitel tří medailí ze světových šampionátů si přeje pouze dvě věci – štěstí a kvalitní život pro všechny své nejbližší. V ideálním případě by jimi obdaroval úplně všechny obyvatele Ruska. Ti, kdož zarputile tvrdí, že žádné problémy neexistují, prý sprostě lžou a snaží se zakrýt skutečnost. Vlastenectví nemá být jen zaslepenou láskou, která nepřipouští chyby. Změny lze dle Panarina dosáhnout jen tehdy, když Vladimir Putin odejde z vrcholné státní funkce, protože jednoduše není dobrým vůdcem ani člověkem.

Zdroj: Twitter

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.

11 komentářů: „Ruský hokejista otevřeně kritizuje prezidenta Putina

 • 11 června, 2020 (1:41 pm)
  Trvalý odkaz

  Chudáček, co ten Panarin chce, Rusko je kapitalistickým státem zrovna jako jiné západní státy a tudíž země velkých sociálních rozdílů. Vždyť to Gorbačov i ostatní chtěli, tak to mají.

  Reagovat
  • 11 června, 2020 (2:39 pm)
   Trvalý odkaz

   To je snad zřejmé.

   Nechce ve vedení země neschopného prolhaného kleptomana…

   Reagovat
 • 11 června, 2020 (1:48 pm)
  Trvalý odkaz

  …tak kritika hlavy státu je v demokracii normální věc…děje se to všude ve všech státech, kde je demokratické zřízení a občan té které země se cítí být nespokojen nebo se chce zviditelnit na politické scéně

  Reagovat
  • 11 června, 2020 (2:40 pm)
   Trvalý odkaz

   Současné Rusko ale není demokracie, ale diktatura, která si v některých ohledech hraje na demokracii…

   Reagovat
 • 11 června, 2020 (2:04 pm)
  Trvalý odkaz

  Chudáček, co se mu nelíbí, Rusko je kapitalistický stát, země velkých sociálních rozdílů jako na západě, s tím ani Putin nic nezmůže. Vždyť to chtěli ?

  Reagovat
 • 11 června, 2020 (2:06 pm)
  Trvalý odkaz

  Chudáček, co se Panarinovi nelíbí, Rusko je kapitalistický stát, země velkých sociálních rozdílů jako na západě, s tím ani Putin nic nezmůže. Vždyť to chtěli ?

  Reagovat
 • 11 června, 2020 (8:22 pm)
  Trvalý odkaz

  Zřejmě se chce zviditelnit a pak nastoupit na jeho místo. Kdyby to nevyšlo, zůstane v USA. Tak moc miluje Rusko.

  Reagovat
 • 12 června, 2020 (6:16 am)
  Trvalý odkaz

  I chudák. Hlavně, aby se s ním na stadionu nepropadl led a “náhodou” se neutopil.

  Reagovat
 • 21 června, 2020 (9:33 am)
  Trvalý odkaz

  Putin nezapře své vidění světa – vžyť je to “správný dobrý KGB-ák”

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.