Otazníky kolem klubových znaků. Chicago Blackhawks učinilo první kompromis

Zdroj fotografie: Pexels.com

Zámořský hokejový tým Chicago Blackhawks v posledních týdnech čelí vlně masivních protestů proti typickým znakům, které znázorňují původní obyvatele amerického kontinentu. Ačkoli iniciativa Black Lives Matter a další protirasistická hnutí usilují o změnu loga a názvu, protože je považují za nesmírně urážlivá, představitelé tradičního účastníka National Hockey League se vehementně brání, že má motiv indiánského náčelníka Černého jestřába fungovat jako poklona. První ústupek kritikům už klub nicméně učinil. Svým fanouškům od příští sezóny oficiálně zakázal nošení indiánských čelenek.

První krok může spustit řetězovou reakci, míní v zahraničí

Nekončící protesty proti rasové nesnášenlivosti, které odstartovala smrt George Floyda, tvrdě zasáhly dokonce i zámořské sportovní prostředí. Účastník nejvyšší ligy kanadského fotbalu Edmonton Eskimos byl dotlačen ke změně tradičního názvu a loga. Stejný osud potkal také profesionální klub amerického fotbalu Washington Redskins. Podle zahraničních novinářů může slavnou partu doplnit i hokejové Chicago Blackhawks, které v posledních dnech učinilo první ústupek hlasitým protestantům. Ačkoli si za klubovými znaky stále urputně stojí, fanouškům od příští sezóny zakázalo oblíbené indiánské čelenky. Členové úzkého vedení klubu údajně nechtějí, aby se z indiánského symbolu stala pouhá karikatura. Tímto radikálním krokem si však sympatizanty ani na jedné straně barikády nezískali.

Vezměme to pěkně popořádku. Skalní příznivci Chicaga Blackhawks se k zákazu zdánlivě nevinné pokrývky hlavy prostřednictvím sociálních sítích vyjadřují v drtivé většině případů negativně. Demonstranty volající po rasové rovnosti a vymýcení předsudků pak dílčí vítězství nad hokejovým týmem neuspokojilo – ba naopak. Když se totiž ochotně vzdal čelenek, proč by nakonec nepovolil také v otázkách loga či názvu. Snaha o kompromis dost možná spustí řetězovou reakci, jíž nepůjde zastavit pouhými symbolickými kroky.

Kvůli čemu se mezi klubem a demonstranty vedou spory

Zámořský hokejový tým Chicago Blackhawks vznikl v roce 1926 a od té doby ještě nikdy neměnil typické znaky. Podle dřívějších i současných představitelů klubu je tradiční přízvisko poctou náčelníkovi indiánského kmene Sauků, jenž se jmenoval Black Hawk (v českém překladu Černý jestřáb). Právě jeho podobizna zdobí hráčské dresy i fanouškovské předměty, nicméně podle demonstrantů za lidská práva se jedná o zesměšňování původních obyvatel. Někteří odpůrci dále komentují Black Hawkův tvar lebky, jímž prý připomíná spíše neandrtálce než-li moderního člověka.

Zdroj: CNN

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.

7 komentářů: „Otazníky kolem klubových znaků. Chicago Blackhawks učinilo první kompromis

 • 2 srpna, 2020 (2:51 pm)
  Trvalý odkaz

  Asicse dočkám slavné NHL,kde budou soupeřit teamy: New York hockey club,Minesota Hockey club,Chicago Hockey club atd….

  Reagovat
 • 2 srpna, 2020 (4:21 pm)
  Trvalý odkaz

  Jak dlouho se ještě bude ustupovat té černé smr…é bandě?Je to jediné etnikum,které mimo AIDS světu nic nedalo.Vše co maj jim zajistili běloši.

  Reagovat
 • 2 srpna, 2020 (4:44 pm)
  Trvalý odkaz

  Název týmu je poklonou náčelníkovi z kmene Saúkú. Pokud tento název nevadí původním obyvatelům, nechápu co do toho pletou všichni rasismus. Klub funguje od roku 1926 a zatím nikdo neprotestoval až teď. Už by se měli zklidnit pomatenci.

  Reagovat
 • 2 srpna, 2020 (5:53 pm)
  Trvalý odkaz

  Co se deje v USA je k smichu. Jen čekam, až si začnou steżovat ochranci zvirat na jejich ponižovàni. To potom budou mit s nazvy problem i v San Jose, Bostonu, na Florida nebo Arizona. Nastesti Kanadane jsou zatim v normalni. Nikoho tam neurazi nazvy Montreal Canadians a Vancouver Canucks. Jejich jmena take znamenaji označeni naroda

  Reagovat
 • 2 srpna, 2020 (8:01 pm)
  Trvalý odkaz

  Zrušte šachy. Jsou černé a bílé figury. Co takhle vybít zebry. Jsou též černobílé. Budeme ještě smět psát černou barvou na bílém papíru?

  Reagovat
 • 3 srpna, 2020 (7:01 am)
  Trvalý odkaz

  Pakliže je ponižující pro určitou skupinu, to že se někdo za ně převléká, tak by se měli všichni okamžitě začít převlékat do nacistických uniforem a mávat vlajkama s hákovými kříži.
  To By bylo zcela skvělé pohrdání nacistickou minulostí a sotva by mohl mít někdo právo proti tomu protestovat.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.