NHL podlehla obrovském tlaku, na poslední chvíli odložila zápasy

“IMG_6310” by tsyp9 is licensed under CC BY-SA 2.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Kampaň Black Lives Matter se po dalším incidentu amerických policistů znovu nadechuje k životu, přičemž kdo nejde s davem, musí být okamžitě proti němu. Zatímco drtivá většina zámořských sportovních soutěží bez dlouhého otálení odložila plánované zápasy, hokejová NHL se k tomuto rozhodnutí nechala prakticky dotlačil až na poslední chvíli. Gesto v podobě několikasekundového ticha doprovázené hromadným sejmutím helem a také všeříkajícím nápisem na obří kostce totiž evidentně mnoha lidem nestačilo.

Za nedostatečný zápal pro věc čelili zástupci NHL obrovské kritice

Brutální policejní zatýkání Afroameričana Jacoba Blakea, který schytal celkem sedm střelných ran a do konce života nejspíš zůstane na vozíčku, vzbudilo obrovskou vlnu nevole. Ve městě Kenosha, kde se incident odehrál, nepokoje neustávají ani s odstupem několika dnů. Pozadu nezůstávají ani slavné osobnosti nebo dokonce celé sportovní soutěže. Zástupci NBA, MLB a MLS po debatě s hráči přistoupili k odložení plánovaných zápasů, aby tak podpořili rozsáhlé boje proti rasové nesnášenlivosti. Jen hokejová NHL se rozhodla jít tak trochu proti proudu rozbouřené řeky a středeční program odehrála beze změny. Podporu kampani Black Lives Matter nicméně vyjádřila alespoň půlminutou ticha, jíž doprovázely sundané helmy a nápis „Konec rasismu“ svítící na obří kostce uprostřed stadionu.

Internet následně zaplavila obří vlna kritických komentářů. Mnoho lidí se shodovalo, že vedení National Hockey League neudělalo pro vymýcení rasismu dostatek. Ostrá slova přicházela rovněž ze strany novinářů či samotných hráčů. Obránce Minnesoty Matt Dumba kupříkladu nechápal, proč je nejslavnější hokejová liga světa vždycky ve všem pozadu. Pomalé reakce soutěži vytkl také Akim Aliu, jehož si čeští fanoušci nepochybně pamatují díky krátké anabázi v Litvínově. Populární server The Athletic pak rozcupoval vedení ligy, trenéry a na paškál si vzal dokonce i hráčské legendy. Obrovský tlak nakonec přispěl k výsledku, který se dal vcelku očekávat.

Zámořský hokej se na poslední chvíli zastavil

Zástupcům NHL se negativní komentáře na jejich adresu nejspíš rozležely v hlavě, jelikož během čtvrtečního večera narychlo odložili oba plánované duely. K tomuto rozhodnutí prý výrazně přispěla výzva, s níž přišla Aliance pro diverzitu v hokeji. Postoje zmíněné organizace veřejně shrnul jeden z jejích představitelů a zároveň hokejový útočník Evander Kane, který pevně věří, že odložení zápasů vyšle do světa jasný signál týkající se lidských práv. Tento názor ovšem nesdílí třeba americký prezident Donald Trump, který za podobnými gesty hledá politiku. Je však ochoten začít spolupracovat. Podle Trumpova poradce pak mají slavní sportovci velké štěstí, protože mohou vynechat práci, aniž by přitom finančně strádali.

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.