Evander Kane vyzývá hokejisty k rychlé akci, ti odpovídají

“IMG_6310” by tsyp9 is licensed under CC BY-SA 2.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Spojenými státy zmítá největší vlna občanských nepokojů od dob úmrtí Martina Luthera Kinga. Otřesný případ policejní brutality, na jehož následky bohužel skonal americký občan George Floyd, donutil lid vyjít do ulic a ostře se vymezit proti rasismu. Úsilí široké veřejnosti podporuje i celá řada slavných osobností včetně hokejisty Evandera Kanea. Ten se ve snaze něco změnit nebál promluvit o svých osobních zkušenostech a žádá i ostatní hráče působící v NHL, aby učinili stejně. Jeho slova vyslyšel například kapitán Pittsburghu Penguins Sydney Crosby, jenž je ochoten vést diskuzi a pomoci zlepšit poměry ve společnosti, kde nemá rasismus místo.

Rasová nesnášenlivost pronikla i do nejvyšších hokejových pater

Ještě předtím, než na veřejnost vyplavaly šokující informace o násilné smrti George Floyda, se na území USA hojně propíralo téma rasismu v nejvyšších patrech National Hockey League. Do té doby opěvovaný trenér Bill Peters musel složit zbraně a se sklopeným zrakem opustit lavičku Calgary Flames. Zpátky do nejslavnější hokejové soutěže světa už se pravděpodobně nikdy nepodívá. Další hříšník jménem Marc Crawford si práci v klubu Chicago Blackhawks nakonec udržel, i přestože obvinění mířená na jeho osobu byla neméně závažná než v případě předešlém. Při pohledu na prostředí populárního sportu bez všech pozlátek člověku přejede mráz po zádech.

Osmadvacetiletý hokejista Evander Kane je s ohledem na události posledních dnů skálopevně přesvědčený, že změnu k lepšímu nepřinesou jen prázdná slova a tupé přikyvování. Útočník klubu San Jose Sharks zkritizoval některé své kolegy, že v téhle chvíli sice hromadně odsuzují chování minnesotského policisty a vyzývají k přísnému trestu, když se jich ale rasismus v oblasti sportu přímo dotýkal, mlčeli. Rodák z Vancouveru zároveň vyzval největší osobnosti zámořské ligy, aby nahlas projevily vlastní názor a pomohly tak k narovnání poměrů, v nichž jsou afroameričané ponižováni stovky let. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.

Sydney Crosby chce přispět k vymýcení rasismu

Dvaatřicetiletý útočník vyslyšel přání Evadera Kanea a prostřednictvím klubového webu Pittsburgh Penguins se jasně vymezil proti jakékoli podobě rasismu, který nemá v moderní společnosti co dělat. Podle dvojnásobného olympijského medailisty nesmí být oběť George Floyda zbytečná. Lidé mají s ohledem na obrovský dosah téhle kauzy jedinečnou možnost něco reálně změnit tak, že spolu povedou dialog a nebudou vynášet předčasné soudy na základě zažitých předsudků. Sám Sydney Crosby je prý ochoten přispět ke zlepšení života afroamerické komunity a trpělivě naslouchat všem argumentům, ačkoli přiznává, že se v dané oblasti příliš neorientuje. Těžko ale říci, jestli se slova opravdu přetaví na činy, jak Kane ostatně varoval.

Zdroj: Fox News

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.

Jeden myslel na “Evander Kane vyzývá hokejisty k rychlé akci, ti odpovídají

  • 7 června, 2020 (1:46 pm)
    Trvalý odkaz

    Koukám,celkem dobrej hokejista ale jina super bl…c.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.