Chicago Blackhawks tradičního názvu ani loga nevzdá, rasismus odmítá

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Zámořský hokejový klub Chicago Blackhawks odmítl naskočit na vlnu současného boje proti rasové nesnášenlivosti ve společnosti a veřejně prohlásil, že se nehodlá vzdát tradičního loga ani názvu. Slovy tamních představitelů se jedná o poctu původnímu obyvatelstvu, konkrétně indiánskému náčelníkovi Černému Jestřábovi. Distancoval se tak od dalších sportovních celků jako například Washingtonu Redskins a Clevelandu Indians, které o změně typických znaků pod tlakem organizací bojujících za práva menšin uvažují.

I v rámci boje za správnou věc je nutné nastavit mantinely

Spojené státy americké zasáhla společně s pandemií nového koronaviru další velká pohroma, kterou vyvolala násilná smrt George Floyda. Zástupce afroamerické komunity zemřel na následky brutálního zákroku policisty Dereka Chauvina. Případ ze dne na den obletěl celý svět a odstartoval masové nepokoje, které naše generace dosud nezažila. Lidé vyšli do ulic, kde různými způsoby (mnohdy i za hranicí zákona) protestovali proti rasové nesnášenlivosti. Do kampaně Black Lives Matter se postupně zapojilo velké množství slavných sportovců, klubů či dokonce celých soutěží.

Z internetových stránek dále hromadně mizí filmová a literární díla, která demonstranti a organizace bojující za práva menšin obviňují z rasismu. Zámořský hokejový klub Chicago Blackhawks pak mohl vinou nátlaku výše zmíněných skupin lidí přijít o své tradiční logo nebo název, jelikož v obou případech prý pošlapává práva původních obyvatel Ameriky. S tím ovšem zástupci slavného týmu zásadně nesouhlasí a tvrdí, že je to přesně naopak.

Název má za úkol oslavovat, nikoliv hanit

Indiánský náčelník Černý Jestřáb, který se stal předlohou pro typické znaky hokejového Chicaga, inspiroval celé generace domorodých Američanů, veteránů a samozřejmě také širokou veřejnost. Názvem a logem si proto tradiční účastník National Hockey League neklade za cíl zesměšnit Jestřábův přínos, nýbrž oslavovat indiánské kulturní dědictví. Zástupci klubu si zároveň uvědomují, že mezi úctou a neúctou existuje jen velmi tenká hranice a pro někoho tedy může být obtížné rozpoznat pravou podstatu věci. Hodlá proto učinit zásadní osvětu nejen mezi svými fanoušky a hráči.

Chicago Blackhawks nápor protestantů ustálo, další sportovní týmy však nemusí mít takové štěstí. Představitelé baseballového Clevelandu Indians či Washingtonu Redskins, který se věnuje americkému fotbalu, totiž veřejně připustili, že ke změně log a názvů možná přistoupí. Záleží, pod jak velkým tlakem Black Lives Matter a dalších podobných organizací se nakonec ocitnou.

Zdroj: CNN.com

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.

4 komentáře: „Chicago Blackhawks tradičního názvu ani loga nevzdá, rasismus odmítá

 • 14 července, 2020 (8:40 pm)
  Trvalý odkaz

  Aspoň někdo normální v té pošahané pro-černošské hysterii.

  Reagovat
 • 14 července, 2020 (8:52 pm)
  Trvalý odkaz

  Tak aspoň někdo se nepodělal z té pro-černošské aktivistické hysterie.

  Reagovat
 • 14 července, 2020 (10:02 pm)
  Trvalý odkaz

  Jo, ale prča by byla, kdyby se třeba Washington Redskins přejmenovali na Washington White Power 🙂

  Reagovat
 • 15 července, 2020 (5:30 am)
  Trvalý odkaz

  Snad tam recidivisté, zloději, násilnicí, dealeři drog a narkomani nezvítězí.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.