20/04/2024
AC Sparta Praha, SK Slavia Praha a FC Viktoria Plzeň za sebou mají první jarní zápasy. Zatímco Pražanům se vůbec nedařilo, Západočeši příjemně překvapili a dali najevo, že boj o titul ještě nevzdali.
Autor: Tadeáš Bednarz – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0,
Zdroj: Wikipedia.org / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Česká Fortuna liga vstoupila do jarní fáze a většina sportovních fanoušků byla zvědavá, jak se s ní popasují především kluby z horní poloviny tabulky. Zatímco Slavia ani Sparta svým výkonem příliš neoslnily, Viktoria Plzeň pod vedením nového kouče ožila a svůj výkon proměnila v první tři body.

Sparta Praha pokračuje v mizerných výkonech

Vedení klubu AC Sparta Praha před zimní pauzou avizovalo hned několik změn v sestavě, z plánů ale nakonec sešlo. Tým vedený Václavem Jílkem během přípravy odehrál několik rozporuplných zápasů a nutno podotknout, že ani úvodní ostrý duel jara z této nelichotivé řady nevybočil.

V prvním poločase domácího utkání proti Liberci si Pražané vytvořili několik gólových příležitostí, žádnou z nich ovšem nedokázali přetavit v úspěšný zářez na pažbě. Dějství druhé se pak jednoznačně neslo ve znamení Slovanu, jenž svého soupeře zničil po dvou přesných trefách Malinského. Sparta mohla být upřímně ráda, že pro ni konečný výsledek nevyzněl ještě mnohem hůř.

Fanoušci letenského klubu mají další pádné důvody k nespokojenosti a stadionem se proto rozléhaly chorály typu “Všichni ven” nebo “Jílek ven”. Nepříjemná to situace pro všechny hlavní protagonisty.

Viktoria Plzeň si poradila s absencí Michaela Krmenčíka

Adrián Guľa, který převzal trenérské žezlo po opěvovaném Pavlu Vrbovi, přinesl na Západní Čechy zcela novou herní koncepci a přestože si v prvním zápase musel poradit s odchodem elitního klubového střelce Michaela Krmenčíka, na hře hostů to v Opavě nebylo v podstatě vůbec znát.

Hráči svou aktivitou ve druhém poločase přehráli soupeře, byť v úvodním minutách měli co dělat, aby se nejslabšímu útoku celé soutěže ubránili. Dvěma přesnými zásahy hlavou se blýskl Jean David Beauguel, na konečných 0:3 v nastavení upravil střídající Jan Kopic.

Přestože by se hernímu projevu Viktorie Plzeň dalo leccos vytknout, ze všech papírových favoritů si vedla jednoznačně nejlépe a troufneme si tvrdit, že během jara může s pořadím v tabulce ještě zamávat.

Slavia bez Tomáše Součka tápala

Jindřich Trpišovský během zimního přestupového období přišel o Milana Škodu, Josefa Hušbauera a především Tomáše Součka, který zamířil do anglického West Hamu United. Do derby s pražskými Bohemians nastoupil vedoucí tým tabulky hodně opatrně, nepouštěl se do žádných větších akcí a v podstatě jen doufal, že nějakým způsobem uhraje tři body.

Klokani útočným akcím nevěnovali příliš pozornosti, snažili se poctivě bránit a jejich cílem bylo zcela evidentně uhrát remízu. Výsledek zápasu proto mnohé překvapil. Náhradník Jan Vodháněl totiž v sedmdesáté minutě po neskutečné chybě Frydrycha z dorážky zakončil a rozvlnil tak Kolářovu síť.

Další branky už nepadly, Slavia Praha prohrála 0:1 a mnohé svým výkonem zklamala. Snad se jednalo o prvotní rozčarování, z něhož se klub poučí. Tabulku sice i nadále vede s pohodlným náskokem třinácti bodů na druhou Plzeň, nicméně zázraky se ve fotbale dějí.