29/03/2024

"File:Josef Hušbauer, CZE-NIR 2019-10-14 (1).jpg" by Tadeáš Bednarz is licensed under CC BY-SA 4.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

“File:Josef Hušbauer, CZE-NIR 2019-10-14 (1).jpg” by Tadeáš Bednarz is licensed under CC BY-SA 4.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Souboj připomínající slavnou Bitvu u Thermopyl, přičemž se hrdí řečtí válečníci převtělili do fotbalistů Slavie a perská vojka zastupovala hvězdná družina Borussie Dortmund. Jediný český zástupce v milionářské Lize mistrů změřil ve středu večer síly s německým gigantem a ostudu si rozhodně neudělal, byť tomu konečný výsledek klání tak úplně neodpovídá.

Pieta pro Karla Gotta ovládla Eden

Slavia Praha o svém úmyslu vzdát hold zesnulému zpěvákovi informovala s předstihem několika hodin. Minuta ticha pro několikanásobného slavíka bohužel nešla u organizace UEFA takto narychlo vyjednat. Namísto toho tedy stadionem těsně před výkopem zněla legendární píseň Včelka Mája, kterou diváci doprovodili minutovým aplausem ve stoje. Tleskali také samotní fotbalisté a členové představenstva Slavie včetně Jaroslava Tvrdíka, jenž se k Mistrově náhlému skonu vyjádřil i prostřednictvím sociálních sítí.

Převaha Borussie nebyla jednoznačná

V prvních minutách na trávníku jasně dominovali hosté. Slávisté jejich úvodní tlak ovšem ustáli a následně se sami několikrát dostali k ohrožení soupeřovi svatyně. Sešívaní se tlačili do gólových příležitostí, nicméně produktivita za jejich snažením výrazně zaostávala.

Největší šanci první poloviny zápasu spálil ve 20. minutě Lukáš Masopust, který tváří v tvář brankáři nedokázal míč nasměrovat do sítě a trefil pouze jeho nohy. O tři minuty později si reputaci částečně napravil, když donutil Piszceka k faulu, po němž následoval přímý kop.

Stanciu vykouzlil parádní střelu k tyči, jenže gólman Bürki byl opět připravený. Ve 35. pak dostali Pražané první facku, když zmíněný rumunský záložník ztratil balón na středu hřiště a hosté, jmenovitě Brandt a Hakimí, v přečíslení nezapochybovali.

V poločase druhém se Slavii podařilo zaskočit protihráče, které zřejmě ukolébalo vedení, a nechybělo mnoho, aby skóre na výsledkové tabuli vyrovnala. Stanislav Tecl ale po vzoru Masopusta v samostatném úniku selhal. Pražanům zkrátka scházelo ono pověstné fotbalové štěstíčko a soupeř trestal každou jejich chybu. Duo Brandt/Hakimí se v závěru znovu dostalo do přečíslení a přidalo důležitou pojistku, která naděje českých diváků definitivně pohřbila. Utkání skončilo za stavu 0:2, což je s ohledem na celkový průběh poněkud kruté.

V Německu na adresu Slavie pějí ódy

Svěřenci Jindřicha Trpišovského během zápasu s Borussií Dortmund naběhali neskutečných 128 kilometrů. Vypracovali si mnoho gólových příležitostí, které bohužel neskončily brankou. Obdivuhodný výkon podal také brankář Ondřej Kolář, který místy přiváděl hvězdné střelce Dortmundu doslova k šílenství.

Německé listy vyzdvihují výkon českého mistra a naopak haní své domácí modly. Co z toho plyne? Český fotbal má v evropských pohárech po letech zástupce, na kterého můžeme být všichni náležitě hrdí.

Zdroj: Bild.de