Senegalský útočník Sadio Mané zažil pořádný trapas

By Steindy (talk) – Own work, CC BY-SA 3.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Anglická Premier League se po neplánované přestávce způsobené pandemií nového koronaviru znovu rozjela na plné obrátky a několik zajímavých klání se odehrálo už během minulého týdne. O víkendu se pak fanouškům poprvé představili také fotbalisté Liverpoolu FC, tedy horcí aspiranti na zisk letošní mistrovské trofeje. Začátek utkání na horké půdě Evertonu se jednoznačně nesl v duchu aktuálního dění ve světě. Jednadvacet hráčů bezprostředně po úvodním hvizdu a v doprovodu rozhodčích pokleklo, aby tak vyjádřilo jasný postoj k rasismu a s ním spojeným protestům. Útočník hostujícího celku Sadio Mané však zůstal jako jediný muž na hřišti ledově klidný a navzdory ostatním vyrazil na druhou polovinu hřiště.

Fotbalista se na restart ligy těšil možná až příliš

Násilná smrt afroamerického občana George Floyda vyvolala enormní vlnu občanských nepokojů prakticky po celém světě. Kampaň s názvem Black Lives Matter pronikla nejen na transparenty vášnivých protestantů a přední stránky novinových plátků, ale také do prostředí anglické Premier League, která se po nucené přestávce způsobené pandemií nového koronaviru konečně vrátila do našich životů. Jednotlivé týmy se v duchu podpory bojů proti rasismu rozhodly vyměnit tradiční jmenovky na dresech za všeříkající nápis “Na životech černochů záleží”. K tomu navíc fotbalisté krátce po úvodním hvizdu poklekli, aby tak vyjádřili podporu demonstracím a demonstrantům ještě o něco hlasitěji.

Zápas mezi Evertonem a Liverpoolem neměl vybočit z řady, hráči i rozhodčí se bezprostředně po odpískání začátku sesunuli k zemi. Hostující útočník Sadio Mané to ovšem jako jediný muž na trávníku vyřešil tak nějak po svém. Bez dlouhého přemýšlení se rozběhl vstříc soupeřově brance a než mu došlo, na co že to vlastně zapomněl, ostuda byla bohužel na světě. Své humorné zaváhání senegalský reprezentant samozřejmě bleskurychle napravil a připojil se k ostatním. Video s jeho výstupem už ale koluje po internetu a diváky bavit pravděpodobně hned tak nepřestane.

Liverpool na úvod zaváhal, náskok má ovšem stále obrovský

Trenér Liverpoolu Jürgen Klopp před zápasem s Evertonem učinil několik překvapivých rozhodnutí. Na lavičce náhradníků nechal sedět například hvězdného útočníka Mohameda Salaha, který údajně nevěnoval tolik času přípravě na restart sezóny. Do základní sestavy se pak neprobojovali ani Andy Robertson, Joe Gomez nebo Gini Wijnaldum. Ať už byly pohnutky německého kouče jakékoli, obměněná sestava mu na úvod příliš radosti nepřinesla. Jeho svěřenci uhráli pouze bezbrankovou remízu a nepředvedli mnoho divácky zajímavých pasáží. I přesto však před druhým Manchesterem City, který má ještě jeden zápas k dobru, nadále udržují komfortní náskok třiadvaceti bodů.

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.