20/04/2024
Jaroslav Šilhavý

"File:Jaroslav Šilhavý (2012).JPG" by David Sedlecký is licensed under CC BY-SA 3.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

“File:Jaroslav Šilhavý (2012).JPG” by David Sedlecký is licensed under CC BY-SA 3.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Co říci k posledním dvěma vystoupením české fotbalové reprezentace? Snad jen to, že rozdílněji vypadat nemohly. Nominace Jaroslava Šilhavého nejprve nastoupila v plné palebné síle proti favorizované Anglii a k překvapení celého světa ze hřiště odcházela jako vítěz. Přátelské utkání se Severním Irskem mělo být jen takovým příjemným bonbónkem navrch. To ale jaksi nedopadlo…

Po Anglii sršela chvála ze všech stran

Naprostá senzace! Jinými slovy se zřejmě kvalifikační zápas o EURO20 mezi Českou republikou a Anglií popsat nedá. Naše země po dlouhých 44 letech ukořistila skalp Albionu (navíc jako úplně první účastník Skupiny A) a získala cenný náskok jednoho bodu před dotírajícím Kosovem. To svěřence Jaroslava Šilhavého staví do poměrně výhodné pozice. Zbývá už jen uhrát dobré výsledky v Bulharsku a právě se zmíněným Kosovem a postup do další fáze bude zaručen.

Ale zpět k zápasu jako takovému. Tuzemská média i fotbalové legendy na adresu “našich kluků” nešetřily chválou. Karel Poborský kupříkladu pronesl, že lepší výkon národního týmu už dlouho neviděl. Uznání se dočkal zejména před lety zatracovaný Zdeněk Ondrášek, jenž se v americké MLS rozehrál do skvělé formy a svůj střelecký talent předvedl i nyní. Jeho branka se nakonec stala tou rozhodující, která převrátila misky vah v náš prospěch.

Jiná sestava, jiný výsledek

Kromě veledůležitého duelu s Anglií čekalo českou reprezentaci ještě přátelské utkání se Severním Irskem, které se rovněž odehrálo na domácí půdě. Trenér Šilhavý jej využil jako prostor pro vyzkoušení dalších nominovaných fotbalistů. V základní sestavě proto učinil hned deset změn. Pouze exslávistický Alex Král dostal šanci nastoupit v obou zápasech.

První poločas hráče i fanoušky z předchozího nadšení hodně rychle vyléčil. Po čtyřiceti minutách svítilo na výsledkové tabuli skóre 0:3 a zavánělo to neskutečnou blamáží. Horší první poločas naše reprezentace nikdy v samostatné historii nezažila. O přestávce proto musel Jaroslav Šilhavý zvýšit hlas, což u člověka s jeho klidnou náturou není příliš obvyklé.

Promluva zabrala, stejně jako změny v sestavě hned v první minutě poločasu druhého. Na konečný výsledek 2:3 by si během pauzy tipl asi jen málokdo.

Co z toho plyne?

Pokud máme v zápase se Severním Irskem hledat nějaké ponaučení, pak takové, že ne každý fotbalista z nominace má potřebné kvality a herní fazónu, aby patřil do základní sestavy. Přátelské utkání odkrylo spoustu nevyřešených otázek, což byl ostatně záměr trenéra Šilhavého. Doufejme, že v utkání proti Kosovu se národní tým znovu vrátí na vítěznou vlnu.

Zdroj: Sky sports