Rasové urážky se neodpouští. Šéf anglického fotbalu rezignoval

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Žijeme v době, kdy každý nevhodný slovní obrat vůči rasovým menšinám čelí poměrně přísným trestům. Důkazem tohoto tvrzení budiž případ úspěšného podnikatele a zároveň dlouholetého předsedy anglické fotbalové asociace, jehož nekorektní vyjádření na adresu černošských hráčů stálo teplé místečko. Greg Clarke přes veškeré omluvy neustál mediální i politický tlak, raději se tedy během úterního večera rozhoupal k dobrovolné rezignaci. Vedoucí pozice se po něm dočasně ujal Peter McCormick.

Zdánlivě nevinné nedorozumění mělo překvapivě tvrdou dohru

Přestože chtěl s Výborem pro technologie primárně řešit zcela odlišná témata, do debaty se nakonec nenápadně vetřely otázky rasismu v prostředí profesionálního sportu a paradoxně si posléze ukrojily největší díl mediální pozornosti. Greg Clarke si několika špatně zvolenými termíny osobně podkopnul židli, která už tak nestála na dokonale pevných základech. Výraz “barevní lidé”, jehož užití se na Britských ostrovech považuje za krajně nevhodné, pořádně nadzdvihl nejednoho sportovního novináře či politického zastupitele.

Třiašedesátiletý předseda anglické fotbalové asociace a zároveň viceprezident federace FIFA okamžitě vysvětlil, že vinou mezinárodní funkcionářské kariéry už těžko rozlišuje, co kde smí či naopak nesmí říkat. Kupříkladu Spojené státy americké, jimiž letos protesty proti rasové nesnášenlivosti pořádně zamávaly, slovní spojení “people of colour” coby produkt legislativní rozmanitosti přímo vyžadují. Urážku pestré fotbalové komunity nicméně střízlivě připustil a započal sebemrskačství. Navzdory vcelku rozumnému zdůvodnění a veřejné omluvě však masivní kritice, která je posléze zasypala ze všech stran, bohužel nezabránil.

Předsedu nešetřili ani dotčení fotbalisté, ten nakonec rezignoval

Kontroverzní vyjádření významného funkcionáře, které urychleně zaplnilo prakticky všechna sportovní média Velké Británie, pochopitelně neuniklo ani slavných fotbalistům. Kupříkladu Anton Ferdinand prostřednictvím sociální sítě Twitter sdílel názor, že užití obdobných výrazů pro lidi různých etnických skupin není přijatelné a vzdělání je zřejmě potřeba doplnit ve všech úrovních. Uraženě se cítil také útočník Darren Bent. Šestatřicetiletá opora Fulhamu uvedla, že jazyk předsedovi ujel naprosto šíleným způsobem.

Greg Clarke pod tíhou všudypřítomné masáže raději rezignoval. Jeho rozhodnutí kvitoval úřadující britský ministr sportu Nigel Huddleston. „Musíme zajistit, aby příležitosti ve sportovním sektoru byly otevřené všem – od sportovců až po členy představenstva – a všechny formy diskriminace musí být řešeny přímo. Výrok, který Greg Clarke pronesl, způsobil hlubokou urážku a byl naprosto nevhodný. Přestože uznávám jeho dlouholetou službu anglickému fotbalu a přijímám omluvu, je správné, že odstoupil z funkce.“

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.

Jeden myslel na “Rasové urážky se neodpouští. Šéf anglického fotbalu rezignoval

  • 14 listopadu, 2020 (8:40 am)
    Trvalý odkaz

    Výraz “barevní lidé” je opravdu hloupé označení, pan Huddleston asi zapomněl, že i bílá je součástí celé škály barev… Na druhou stranu mám oprávněnou obavu, že v dohledné době utratím vulgární slovo a přinejmenším skončím v nějakém nápravném zařízení nebo mi rovnou vyřadí ze společnosti !

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.