Podle Raheema Sterlinga je rasismus větší hrozbou než koronavirus

“File:194a1839.jpg” by Кирилл Венедиктов is licensed under CC BY-SA 3.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Pandemie nového koronaviru si vyžádala už více než 400 tisíc životů, přičemž jedna čtvrtina z celkového počtu potvrzených obětí pochází ze Spojených států amerických. Druhé místo v tomto smutném žebříčku zaujímá Velká Británie. Ani velmi znepokojující čísla ovšem nezabránila občanům obou zemí vyjít do ulic a protestovat proti rasismu, jenž se stal po násilné smrti George Floyda tématem číslo jedna. Ačkoli velká shromáždění lidí představují značné bezpečnostní riziko, anglický fotbalista Raheem Sterling záměry demonstrantů jednoznačně podporuje a říká, že boj proti rasové nesnášenlivosti je v současné době mnohem důležitější.

Pandemie rasismu prý představuje mnohem větší riziko

Pětadvacetiletý Raheem Sterling patří k nejproduktivnějším útočníkům celé Premier League. Přestože by se měl v současné době připravovat na plánované restartování prestižní fotbalové soutěže, jeho mysl zůstává spojena především s událostmi, které v posledním týdnu zahýbaly nejen se Spojenými státy. Násilná smrt George Floyda donutila nespokojené občany mnoha zemí vyjít do ulic a hlasitě vyjádřit nesouhlas s rasovou nesnášenlivostí. Demonstrace, které pojaly obrovské masy lidí, ovšem vlády jednotlivých států příliš nedoporučovaly. Kvůli stále aktuální pandemii koronaviru totiž představují značné bezpečnostní riziko. Podporu protestantům už nicméně vyjádřilo mnoho slavných osobností a dlouholetá opora Manchesteru City FC není výjimkou.

Šikovný rodák z Jamajky byl hostem zpravodajského serveru BBC, kde komentoval právě zdravotnická rizika spojená s hromadnými protesty. Fotbalista se domnívá, že jedinou skutečně nebezpečnou nemocí společnosti je v tuto chvíli rasismus a nediví se veřejnosti, že chce zvrátit stovky let křivd vůči osobám s jinou barvou kůže. Dokonce se domnívá, že problém jako koronavirus prostě musí jít za takových okolností stranou. Lidé se dle jeho názoru pouze snaží najít řešení a bojují za svou věc pandemii navzdory. Dokud tak budou v Anglii činit slušnou formou bez rabování a ubližování druhým, mají podporu Raheema Sterlinga v podstatě jistou.

Sterling se do hledání spravedlnosti hodlá aktivně zapojit

Hvězdného útočníka anglické reprezentace, který se s předsudky kvůli odlišné barvě kůže údajně osobně setkal, samozřejmě těší, kolik slavných osobností se do boje proti rasismu zapojilo. Zároveň ale dodává, že skutečnou změnu nepřinesou jen prázdná slova. On sám se ostatně chystá aktivně zapojit do budování “nového světa”, kde si budou všichni lidé rovni. Konkrétní plány ale dvojnásobný mistr Premier League zatím neprozradil.

Do boje za spravedlnost pro všechny se dosud přihlásilo poměrně velké množství sportovců. Názory už veřejnosti sdělili například Jadon Sancho, Floyd Mayweather, Michael Jordan či Lewis Hamilton. Raheem Sterling se tak připojil do řady a určitě není zdaleka poslední.

Zdroj: BBC

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.