Středa, 22 března
Shadow

Podivuhodný případ Jindřicha Staňka. Z Evertonu až na plzeňskou lavičku náhradníků

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Český fotbalový brankář Jindřich Staněk měl slibně rozjetou kariéru. V pouhých sedmnácti letech opustil mateřskou Spartu, načež podepsal s anglickým Evertonem FC. Stejně jako drtivá většina talentovaných hráčů, kteří do zahraničí odejdou příliš mladí a nezkušení, se domů bohužel vrátil s nepořízenou. Aktuálně navíc leští střídačku klubu FC Viktoria Plzeň i zajímavému životopisu navzdory. Smutná je především jeho bilance odehraných zápasů. Letos se mezi tři tyče dostal pouze jednou jedinkrát.

Talentovaný mladík ze Sparty učaroval anglickému velkoklubu

AC Sparta Praha začátkem roku 2014 oznámila nefalšovanou přestupovou senzaci. Talentovaný brankář Jindřich Staněk, který do té doby nedostal jedinou příležitost v lize a většinu času strávil mezi juniory nebo náhradníky, zaujal zástupce anglického klubu Everton FC. S tradičním účastníkem nejslavnější fotbalové soutěže světa následně podepsal dvouletou smlouvu. Strakonického rodáka k přestupu zlákalo především perfektní zázemí, ale také zvučné jméno nového zaměstnavatele. Ve skrytu duše doufal, že se dokáže prosadit i silné konkurenci navzdory.

Alespoň zprvu to tak skutečně vypadalo, v mládežnických výběrech dostával příležitost celkem pravidelně a výkonnostně rozhodně nezklamal. Dvouměsíční hostování na půdě divizního Hyde United nicméně nevyšlo podle představ a pak už to byla ze strany šikovného strážce svatyně jen nekonečná křeč. Nedalo se svítit, Premier League zamávala na pozdrav a Jindřich Staněk odešel zpátky do rodné země.

V Českých Budějovicích začal znamenitě, doplatil však na příchod legendy

Odchovanec letenské fotbalové školy moc dobře věděl, že mateřský klub disponuje kvalitní brankářskou dvojicí. Za takových okolností by příliš šancí nedostával, prozřetelně tedy podepsal s klubem SK Dynamo České Budějovice. Rozchytal se během hostování v barvách třetiligové Třebíče, následně pronikl do základní sestavy jihočeského celku a kvalitními výkony výrazně přispěl k postupu mezi českou fotbalovou elitu. Také v rámci Fortuna ligy začal jako klubová jednička, z funkce jej ovšem sesadil Jaroslav Drobný.

Veterán s bohatými zkušenostmi z německé, řecké či anglické soutěže předváděl neskutečnou show, výrazně mladšího kolegu úplně zastínil. Netrvalo dlouho a Jindřich Staněk znovu změnil působiště. Tentokrát se nechal zlákat nabídkou hostování v Plzni, která sháněla zajímavou alternativu k Aleši Hruškovi. Ani na západě Čech mu ale zatím pšenka nekvete. Čtyřiadvacetiletý gólman letos odchytal jediné soutěžní utkání a dlouhodobé vyhlídky bohužel nevěští žádnou výraznější změnu.

3 Comments

  • minulost a současnost

    To je bohužel úděl drtivé většiny mladých hráčů,kteří odejdou do ciziny .Tam maximálně hrají za juniorky a různé B týmy a to je strašně málo.Chybí jim zápasové vytížení,ale hlavně náboj a emoce z bojů o body.Věřím,že kdyby zůstal doma,začal třeba chytat druhou nebo třetí ligu,tak byl dneska mnohem dál.Netvrdím ,že by se stal superborcem pro repre,ale do ligy to dotáhnout mohl.No snad si něco v Evertonu naspořil……..

  • Hláďa

    To přece nemusí být odchodem do ciziny… Navíc odchod do ciziny má dobré důsledky pro mimofotbalový život, zkušenosti k nezaplacení. Navíc já ho trochu znám. Možná se po návratu do ČR věnoval fotbalu méně, než bylo potřeba… Třeba to ještě dožene a na post 1 se v Plzni prosadí, Hruška nemladne…

  • udolak

    Takových hráčů jsou desítky, možná stovky! A taková Slavia už takto devastuje talenty i u nás, koupí kdeco a pak to nechá roky hnít na hostování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *